طول موج ها و رنگ ها

طول موج ها و رنگ ها

انواع نورپردازی

طول امواج

در این مقاله قصد داریم در مورد طول موج ها و رنگ ها صحبت کنیم.

طیف نوری

آن چه به صورت نور می بینیم صرفا قسمتی از طیف وسیع تشعشعات الكترومغناطیس است. این طیف شامل امواج رادیویی با طول موج صدها متر و امواج گاما و دیگر امواج کیهانی با طول موج های کمتر از یک هزارم میلی متر است. هر باریکه (باند) امواج الکترومغناطیس به باند بعدی متصل است، اما دارای خواص مختص به خود می باشد.

بعضی، مثل رادیو، توان انتقال به فواصل بسیار دور را دارند. بعضی دیگر چون
اشعه اکس توان شکافتن فولاد، یا نابودی بافت انسانی را دارند. به هر حال، اغلب این تشعشعات به طور مستقیم برای چشم انسان قابل دیدن نیستند. چشم انسان فقط به باند کوچکی از این امواج بین طول موجهای تقریبی ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر حساس است. (یک نانومتر یک میلیونیم میلی متر است. این باریکه محدود طول موجها را طیف مریی می خوانند.

منبع های نوری متفاوت

اگر یک منبع نور ترکیب یکنواختی از تمام طول موجهای مریی ایجاد کند روشنایی آن سفید و بی رنگ به نظر می آید. اما اگر فقط قسمتی از طول موجها موجود باشند نور رنگی دیده می شود. مثلا، طول موجهای ۴۰۰ الی ۴۵۰ نانومتر ارغوانی تیره متمایل به بنفش دیده می شوند. اگر طول موج ها به ۴۵۰ الی ۵۰۰ نانومتر تغییر کنند رنگ آبی می شود. بین ۵۰۰ تا ۵۸۰ نانومتر نور بیشتر سبز آبی دیده می شود، و از حدود ۵۸۰ تا ۶۰۰ نانومتر زرد. با بلندتر شدن طول موج نور زرد به سمت نارنجی حرکت می کند؛ در ۶۵۰ نانومتر قرمز، و با حرکت به سوی ۷۰۰ نانومتر تیره تر می شود. بنابراین رنگ های طیف – بنفش، آبی، سبز، زرد و قرمز – همگی در انواع مختلف نور سفید (مثلا نور خورشید، فلاش یا چراغ های استودیویی) وجود دارند .

دریافت کننده های نوری چشم

ظاهرا چشم انسان دارای سه نوع دریافت کننده نور است، که همزمان به سه طول موج آبی، ) سبز و قرمز واکنش نشان میدهند. وقتی هرسه دریافت کننده یکنواخت توسط چیزی که می بینید تحریک شوند آن چیز به رنگ سفید، یا خاکستری خنثی خواهد بود. اگر طول موجها از عدم تعادل زیادی برخوردار باشند – مثلا نور شامل امواج قرمز (بلند) بسیار بیشتری نسبت به موجهای آبی (کوتاه) باشد – تحریک پذیری غیریکنواخت است. در این صورت نور ممکن است نارنجی فام به نظر آید، همان طور که هر روز هنگام طلوع و غروب آفتاب اتفاق می افتد.

سعی کنید ترتیب رنگهای طیف مریی را به خاطر سپارید. این مسئله برای درک چگونگی واکنش فیلم های سیاه و سفید به رنگها، یا انتخاب فیلتر رنگی (برای خواندن مطالبی که درباره فیلتر ها است اینجا کلیک کنید.) نورهای امن تاریکخانه مفید خواهد بود.

مقالات مرتبط:

نور چیست؟

انواع نورپردازی

لنزهای عکاسی

فاصله کانونی و زاویه دید لنز

بیشتر بخوانید

نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *