مقالات

طول موج ها و رنگ‌ها

طول موج ها و رنگ‌ها

طول موج‌ها و رنگ‌ها

طول موج ها و رنگ‌ها

آن‌چه به صورت نور می بینیم صرفا قسمتی از طیف وسیع تشعشعات الکترومغناطیس است. این طیف شامل امواج رادیویی با طول موج صدها متر و امواج گاما و دیگر امواج کیهانی با طول موجهای کمتر از یک هزارم میلی متر است. هر باریکه (باند) امواج الکترومغناطیس به باند بعدی متصل است، اما دارای خواص مختص به خود می باشد. بعضی، مثل رادیو، توان انتقال به فواصل بسیار دور را دارند. بعضی دیگر چون اشعه اكس توان شکافتن فولاد، یا نابودی بافت انسانی را دارند. به هر حال، اغلب این تشعشعات به طور مستقیم برای چشم انسان قابل دیدن نیستند. چشم انسان فقط به باند کوچکی از این امواج بین طول موج های تقریبی ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر حساس است. (یک نانومتر یک میلیونیم میلی متر است). این باریکه محدود طول موجها را طیف مریی می خوانند.

اگر یک منبع نور ترکیب یکنواختی از تمام طول موجهای مریی ایجاد کند روشنایی آن سفید و بی رنگ به نظر می آید. اما اگر فقط قسمتی از طول موجها موجود باشند نور رنگی دیده می شود. مثلا، طول موج‌های ۴۰۰ الی ۴۵۰ نانومتر ارغوانی تیره متمایل به بنفش دیده می شوند. اگر طول موج ها به ۴۵۰ الی ۵۰۰ نانومتر تغییر کنند رنگ آبی می شود. بین ۵۰۰ تا ۵۸۰ نانومتر نور بیشتر سبز آبی دیده می شود، و از حدود ۵۸۰ تا ۶۰۰ نانومتر زرد. با بلندتر شدن طول موج نور زرد به سمت نارنجی حرکت می کند؛ در ۶۵۰ نانومتر قرمز، و با حرکت به سوی ۷۰۰ مانومتر تیره تر می شود. بنابراین رنگ های طیف – بنفش، آبی، سبز، زرد و قرمز – همگی در انواع تلف نور سفید (مثلا نور خورشید، فلاش یا چراغ های استودیویی) وجود دارند.

ظاهراً چشم انسان دارای سه نوع دریافت کننده نور است، که همزمان به سه طول موج آبی و ترمز واکنش نشان می دهند. وقتی هرسه دریافت کننده یکنواخت توسط چیزی که می بینید تحریک ‌شوند آن چیز به رنگ سفید، یا خاکستری خنثی خواهد بود. اگر طول موجها از عدم تعادل و برخوردار باشند – مثلا نور شامل امواج قرمز (بلند) بسیار بیشتری نسبت به موجهای آبی (کوتاه) باشد – تحریک پذیری غیریکنواخت است. در این صورت نور ممکن است نارنجی فام به نظر آید، همان طور که هر روز هنگام طلوع و غروب آفتاب اتفاق می افتد.

سعی کنید ترتیب رنگ های طیف مریی را به خاطر سپارید. این مسئله برای درک چگونگی واکنش فیلم های سیاه و سفید به رنگ ها، یا انتخاب فیلتر رنگی و نورهای امن تاریکخانه مفید خواهد بود. بعدا خواهید دید چگونه فیلم های رنگی عکاسی و حسگرهای دیجیتال بر اساس واکنش مجموعه سه دریافت کننده رنگ چشم انسان به كل طیف رنگ موجود ساخته شده اند.

 

تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزر تبلیغاتی از کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی اجاق گاز

بیشتر بخوانید

کنتراست
کنتراست
نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی
رنگ در نور
رنگ در نور

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *