انواع نورپردازی در عکاسی

انواع نورپردازی

نرم ترین نور ها نیز با استفاده از یک منبع بزرگ و پوشش دار انجام میشوند،مثل آسمان ابری،هرچقدر اندازه دیفیوز(پخش کننده) بزرگتر و نزدیکتر به موضوع باشدنور نرم تری ایجاد خواهد شد.
هر منبع نور تند با گرفتن یک ورق بزرگ از ماده پخش کننده مانند کاغذ کالک بین آن منبع نور و موضوع یک نور نرم را ارائه میدهد
جهت منبع نور مشخص کننده این است که نور و سایه موضوع کجا می افتند،افتادن نور و سایه در بررسی بافت و حجم و فرم بسیار موثر است.
معمولی ترین گرایش در نورپردازی از جهت بالا میباشد. زیرا در حالت طبیعی،نور خورشید از بالا به ما میتابد.
نور پردازی از پایین بیسانگر ترس و تهدید است.
در ضمن درخشش یکی از چند کیفیت مهم نور در عکاسی است.
درخشش،رنگ،جهت،تضاد،تداوم و سایه هم در کیفیت نور تاثیر میگذارند .
نورپردازی از جلو جزئیات را مشخص میکند اما بافت را به حداقل میرساند و فرم را دو بعدی میسازد.

نورپردازی کوتاه short lighting

به سبکی از نورپردازی میگویند که در آن تور اصلی به سمتی از صورت تابیده میشود که رو به دوربین نیست.
با این کار نور به سمتی از صورت برخورد کرده که مقدار کمتری از آن در تصویر دیده میشود و سمتی از صورت که رو به دوربین است (سمت پهن تر) سایه میشود.
جایگاه دقیق نور یا نور ها به سبک و حسی که میخواهید عکس داشته باشد بستگی دارد.
قرار دادن نورها زمان گرفتن عکس پرتره کاری کاملا علمی است.
متغیر های بسیار زیادی وجود دارند که بر روی نتیجه نهایی تاثیر میگذارند.
این متغیر ها عبارتند از : ابعاد و مشخصات صورت مدل،قرار گرفتن دقیق سر مدل ،کجا قرارگرفتن دوربین و کجا قرارگرفتن نور.
نحوه قرار دادن نورها بستگی به دوربین و سوژه دارد.

آموزش نورپردازی کوتاه short lighting

نورپردازی متقاطع cross lighting

نورهای مورب یا متقاطع عبارتی است که موقعیت یک چراغ و جهت نوردهی آن را بیان میکند.
بدین صورت که چراغ را در کنار سوژه قرار میدهیم تا نور بطور مورب از روی آن عبور کند.
نورپرازی متقاطع یک حصار گیاهی به گونه ای است که یک حباب پرتوهای موضعی وسیعی روی گیاه بتاباند و تاثیری روی بافت و سطح آن نداشته باشد.
استفاده از این نوع نورپردازی در مقایسه با نورپردازی از روبرو ،باعث تاکید بیشتر بر بافت و فرم سوژه میشود.
کاربرد مهم این نوردهی در جایی است که حجم یک مجسمه یا یک نقش برجسته یا کوزه روشن شده با نور رنگی به دلیل نورپردازی از روبرو ،کاملا مشخص است و قسمتی از جسم به دلیل سایه دار شدن دیده نمیشود.
و این مشکل با اضافه کردن لامپی در قسمت دیگر برطرف میشود،همچنین با استفاده از لامپی با درخشندگی حباب کمتر با فاصله دورتر میتوان خصوصیات بافتی ایجاد شده توسط چراغ اول را کم ولی نور را از بین نبرد در جایی که از دو منبع نوری برای ایجاد توازن استفاده شود،چراغ هایی که بصورت میخی نصب میشوند قابلیت انعطاف بیشتری به ما میدهند. در این نوع نورپردازی دو منبع نور با یکدیگر یکسان هستند.

آموزش نورپردازی نورپردازی متقاطع cross lighting

نورپردازی از پشت

مناس ترین و قوی ترین شکل نورپردازی از لحاظ گرافیکی و پرکنتراست ترین نور است. نورپردازی از پشت دراماتیک ترین نور است.

نور پر کننده fill light

نوری مستقیم برای کاستن از شدت کنتراست و سایه های موضوع است که توسط نور اصلی ایجاد شده است.معمولا تناسب نور اصلی و نور پرکننده 1:3 است، اگرفاصله fill light دو برابر ey light گردد اختلاف نور 1:4 است.

نورپردازی پروانه ای butterfly lighting

نوعی نورپردازی چهره است که در آن نور اصلی در برابر صورت و اندکی بالا قرار داده میشود.
در این حالت سایه بینی بر روی لب بالایی قرار میگیرد.
این نور پردازی بخاطر سایه پروانه ای شکل که زیر بینی ایجاد میکند نام گذاری شده است.
این نوع نورپردازی عنوان دیگری مانند فشن لایت هم دارد. اغلب از این مورد برای خانم هایی با صورت های لاغر با چانه باریک استفاده میشود به خاطر یک سایه کوچک زیر بینی چهره آن ها پرتر و گرد نشان داده میشود.

نورپردازی زهوار rim light

نورپردازی زهوار rim light

ریم لایت (Rim Light)شیوه ای در نورپردازی است که اکثرا در عکاسی پرتره کاربرد دارد و در آن منبع نورکمابیش پشت موضوع قرار میگیرد،بطوریکه باریکه ای از سر روشن باشد.
نورپردازی ای که لبه های سوژه را روشن میکند فارغ از اینکه نور در چه زاویه و ارتفاعی قرار گرفته است،نورپردازی ریم لایت را بوجود می آورد.این نوع نور پردازی مخصوصا در بک گراند تیره برای جدا کردن سوژه از بک گراند استفاده میشود.،البته میشود با این نورپردازی جلوه های زیبایی حتی با تغییر رنگ نور بوجود آوردتا به یک اثر دراماتیک و عاشقانه رسید.
برای این نور پردازی از سافت باکس و شیدر بر روی فلاش میتوانید استفاده کنید.
برای اینکه نور وارد لنز دوربین نشود،میتوانید از سرپوش زنبوری بر روی سافت باکس و سرپوش ساده بر روی شیدر استفاده کنید.
به این نوع نورپردازی edge lighting هم میگویند و نباید این را با نورپردازی کیکر اشتباه گرفت.
تندترین نورها با استفاده از کوچکترین و موضعی ترین منبع نورهامانند نورافکن های اسپات با نور مستقیم خورشید به دست می آید. البته خورشید بسیار بزرگ است،اما با توجه به فاصله ای که با زمین دارد،منبع نورانی کوچک حساب میشود. در اینگونه نورپردازی ها کنتراست بالا میرود.

نورپردازی رامبراند rembrandt lighting

نورپردازی رامبراند: از سبک نورهای رامبراند (نقاش آلمانی قرن17) برگرفته شده است که از پنجره های سقفی برای روشن۔ کردن سوژه های خود استفاده می کرده و در اصل، امضای نقاشی های پرتره وی است. این نوع نورپردازی، که به آن کلاسیک هم گفته میشود، با جابجا کردن نور loop light به نحوی که سایه بینی به سایه گونه، اندکی متصل شده و منطقه ای مثلث مانند زیر چشم، بوجود می آید. با استفاده از یک Light Modifier  (که اندازه منبع نور را بزرگتر می کند: چتر یا سافت باکس و نزدیک کردن آن به چهره سوژه، سایه ها بسیار غنی شده و نتیجه به شاهکار رامبراند نزدیک تر می شود این نوع نور پردازی دراماتیک است. اغلب برای سوژه های مردانه استفاده میشود و معمولا با یک نور پرکننده ضعیف همراه می شود.نسبت این نور پردازی 1:2 است.

روش کار

فلاش اصلی در این نورپردازی در بالای سوژه و کمی به سمت قسمتی از صورت قرار می گیرد که از دوربین دور است. این نورپردازی یک مثلث نوری وارونه ای بر روی گونه ی فرد ایجاد می کند این مثلث نوری از زیر چشم شروع و تا نزدیک بینی ادامه می یابد بهترین راه برای این که بدانیم آیا فلاش ها در جای مناسب خود قرار گرفته اند یا نه این است که نور موجود در چشمان  catch light که همان بازتاب نور فلاش در چشم می باشد را بررسی کنیم. اگر چشم را به ساعت تشبیه کنیم این انعکاس باید در ساعت ۱و ۱۱ قرار گیرد.

بدون وجود این نور چشمان فرد تاریک غمگین و بی روح به نظر خواهد رسید معمولا این نوع ن یک فلاش سایه پر کن ترکیب می شود . هدف استفاده از نور اضافی کاهش تیرگی سایه ها وهي کنتراست تصویر می باشد. البته یک رفلکتور نیز می تواند همین کار را انجام دهد.

به نور متمرکزی که معمولا در سیرکها و نمایش ها استفاه میشود  Follow spot می گویند.  Kich light نوعی نور پردازی است که در آن نور به صورت ستونی حرکت می کند. شبیه این نور را می توان در نور ورودی از نورگیرهای قدیمی بازار دید. کاربرد اصلی این نور در تئاتر است.

outdoor light

نورپردازی بازسازی می باشد. در این نوع نورپردازی، یک صحنه خارجی مثل روز برفی را داخل استودیو بازسازی می کنند. طوری که نور بدست آمده مشابه حالت اصلی باشند.

کپی برداری

نورپردازی ضدنور در عکس برداری از اشیا شیشه ای و بلورین ، این روش مناسب ترن راه برای نشان دادن جنسیت شیشه است . برای خروج از حالت ضد نور میتوان یک منبع نور دیگر از روبرو تقریبا همجهت با دوربین ،روشن کرد.

بیشتر بخوانید

نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *