مقالات

چراغ های نورپردازی تنگستن

چراغ های نورپردازی تنگستن

لامپ تنگستن

چراغ تنگستن بدین دلیل چنین نامیده می شود که لامپ های اش شامل یک رشته (فیلامان) نازک از فلز تنگستن هستند که هنگام عبور جریان الکتریسیته از آن داغ و ملتهب شده و نور از خود ساطع می کنند.

مانند لامپ های حبابی خانگی، همچنین لامپ هایی که در چراغ قوه، چراغ های جلوی اتومبیل، و امثال آن استفاده می شود.

چراغ هایی که برای ارائه نور تند طراحی شده اند از فيلامان های متراکم بهره برده و می توانند جلوه ای ایجاد کنند تا حد امکان نزدیک به یک نقطه نور. فيلامان درون پوششی از کوارتز شفاف پرشده با بخار هالوژن (اغلب ید) قرار دارد و از این رو تنگستن هالوژن یاکوارتز/يد، (کیو آی) نامیده می شود.

هنگام نصب یا تعویض چنین لامپ دست به کوارتز نزنید – آنها را با روکش پلاستیکی همراه آن در دست بگیرید، زیرا ممکن است هنگام روشن شدن چراغ چربی پوست بسوزد و موجب ترک خوردن لامپ گردد.

بعضی از چراغ ها ممکن است فقط یک منعکس کننده مقعر صیقلی و جلوباز باشند. نگه دارنده لامپ در داخل منعکس کننده اندکی به عقب و جلو حرکت می کند تا پرتو آن باریک تر یا پهن تر گردد. یا لامپ می تواند داخل یک چراغ موضعی لنزدار نصب شود.

این دستگاه محفظه لامپ محصوری است بین یک منعکس کننده خمیده در پشت و یک لنز بزرگ ساده در جلو برای متمرکز کردن نور به صورت یک پرتو قابل کنترل. لامپ با یک کنترل کننده خارجی حرکت می کند تا یک پرتو پهن یا یک انباشت متراکم از نور شکل گیرد.

بر هر دو نوع این چراغ ها می توان لوازم جانبی نصب کرد. `بارن دورهای` (در طویلهای های) لولایی بر یک رابط گردان اجازه سایه کردن هر قسمت از حواشی پرتو نور را می دهند. اسنوت (دماغه ای) مخروطی کل پرتو را باریک کرده و آن را به قسمت خاصی از موضوع محدود می کند.

`اسکریم` (تور سیمی) شدت نور را کم می کند، معمولا یک استاپ (عدد دیافراگم)، بدون تغییر در رنگ با کیفیت نور، و یک نگهدارنده فیلتر (با فاصله از چراغ برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد) یک ورق بادوام استات رنگی را در خود جای می دهد، این فیلترهای ژلاتینی به ژل نیز معروف اند.

هر چراغی تندترین کیفیت نور خود را هنگامی ارائه میدهد که بر پهن ترین پرتو تنظیم شده باشد. زمانی که تکه ای نور تدریجی می خواهید فقط یک پرتو باریک را فوکوس کنید، مثلا پس زمینه ای در پشت یک پرتره. این تنظیم فوکوس حواشی نرم تری به سایه ها نیز می دهد.

برای روشن کردن یکنواخت محدودهای کوچک با حواشی تیز سایه ها، ابتدا یک پرتو پهن را فوکوس اکرده سپس آن را با بارن دور یا اسنوت محدود کنید.

توجه داشته باشید که چراغ تنگستن هنگام روشن بودن خیلی داغ می شود، بنابراین هرچیزی مانند فیلتر و دیفیوزر را که به آن متصل می کنید باید در مقابل گرمای زیاد مقاوم باشد.

اگر هوس کردید از کاغذ یا مقوای سفید به عنوان ابزاری مانند اسنوت استفاده کنید مراقب باشید آتش نگیرد.

چراغ نور نرم از یک لامپ بزرگ شیشه ای نیمه شفاف استفاده می کند و یا یک فیلامان تنگستن ۵۰۰ یا حتی ۱۰۰۰ وات، این لامپ درون یک منعکس کننده بشقابی پهن، غالبا سفید مات، جای می گیرد تا تشکیل یک نورافشان (چراغ فلاد) را دهد بعضی مواقع لامپ رو به داخل است، تا كل بشقاب را تبدیل به یک منبع نور بزرگ بسیار یکنواخت تر نماید.

همچنین می توان شبکه ای از لامپهای فلاد را پشت یک ورق پخش کننده از جنس پلاستیک شیری رنگ نصب نمود، یا آماده آن را خرید.

کیفیت روشنایی ایجادشده مانند نور روز ابری از میان پنجره ای بزرگ رو به شمال است – که بدین دلیل نور پنجره ای (ویندو لایت) خوانده می شود.

چراغ نورپردازی باید دارای پایه ای باشد که امکان تنظیم کلهگی را در هر زاویه یا جهتی فراهم سازد، از كف زمین تا بالای سر برای کار در محل، کله گی سبک مثل لامپ کوارتزايد (کیوای) را می توان با گیره به کله گی توپی و کاسه ای بست.

لذا می توان آن را به در، پشت صندلی، و امثال آن متصل نمود. به استفاده از چراغ خورشیدی (سان گان) – یک چراغ اکوارتز نور تند، کاملا متحرک و کوچک که می تواند توسط یک دستیار روی دست نگه داشته شود و از یک سری باطری کمری قابل شارژ قدرت گیرد – نیز فکر کنید. معمولا ۲۰ دقیقه تور با قدرت ۳۰۰ وات می دهد.

وقتی از نور تنگستن برای عکاسی رنگی استفاده می کنید، از یکسان بودن حرارت رنگی همه لامپهای خود اطمینان حاصل نمایید، ترجیحا هماهنگ با فيلم، و آنها را در ولتاژهای مشخص شده به کار گیرید.

افزایش یا کاهش مختصر ولتاژ تا ۱۰ ته رنگ (تینت) آبی یا نارنجی محسوسی به نتایج می افزاید، البته شاید بخواهید امتحان اش کنید تا خود نتایج را ببینید. در ادامه ارتباط برق رسانی و کابل های رابط را هم با این مورد خواهیم گفت.

تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزر تبلیغاتی از کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی اجاق گاز

بیشتر بخوانید

کنتراست
کنتراست
نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی
رنگ در نور
رنگ در نور

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *