فرایند مواد فیلم

فرایند مواد فیلم دیگر

مواد فیلم

فرایند مواد فیلم دیگر

در این مقاله در مورد فرایند فیلم و موادی که در این فرایند کارآمد هستند صحبت خواهیم کرد.

در مقاله های پیشین به طور کلی در مورد فرایند فیلم و نگاتیو ها صحبت کردیم.برای مطالعه روی مقالات زیر کلیک کنید.

یادگیری فرایند فیلم
فرایند نگاتیو های سیاه و سفید
فرایند نگاتیو هایی رنگ زا

اسلایدهای سیاه و سفید از فیلم های معمولی

فرایند فیلم : می توانید بعضی فیلمهای نگاتیو سیاه و سفید را فرایند معکوس داده تا مستقیما اسلایدهای سیاه و سفید ایجاد گردد.

بهتر است از فیلم های کم سرعت استفاده کنید. (ایزو ۱۰۰ یا کمتر)، زیرا با ۲٫۵ برابر درجه بندی ایزوی رسمی آن عکاسی خواهید کرد. فیلمهای نامناسب اسلایدهای تختی می دهند، اغلب با یک ته رنگ سبز در سیاهها.

فرایند متضمن مراحل مشابه ای با فرایند فیلم ریورسال رنگی ست. ابتدا ایجاد یک نگاتیو سیاه و سفید، سپس پاک کنندگی (بلیچ)، نور دادن، و ظهور مجدد در داروی ظهور سیاه و سفید برای گرفتن تصاویر مثبت. مجموعه های (کیت های تجاری همچون مجموعه ریورسال کداک تی مکس دارای پنج مرحله دارو هستند.

فرایند با ماشین

گستره ماشین های خودکار برای فرایند فیلم های معمولی از دستگاه های گردونه ای چرخنده روتاری درام) تا ماشین های مخصوص فرودهنده و غوطه ور (دیپ آنددانک) و جابه جایی با غلتک (رولر ترنسپورت) متغیر است.

به شرط داشتن تانک های کافی و وجود برنامه ریزی دما/ زمان مناسب همه آنها می توانند از عهده فرایند سی ۴۱، ای ۶ یا سیاه و سفید برآیند.

دستگاه های گردونه ای

دستگاه های گردونه ای ارزان ترین ماشین ها با مکانیزم ساده هستند و با آنها همان گونه کار می شود که با دست. در انواع خودکار آن گردونه فیلم از ماده شیمیایی ذخیره پر می شود، اختلاط چرخشی می یابد. خالی و بعد شسته می شود. مواد شیمیایی معمولا یکبار مصرف هستند و لذا پس از استفاده دور ریخته می شوند. اما بعضی (مثلا بلیچ | فیکس) برای استفاده بعدی ذخیره می گردند.

دستگاه مناسب

بهترین این دستگاه ها دارای یک ماری (مخزن آب) هستند که گرمای آب آن با ترموستات کنترل می شود. تانک و محلول ها را در حرارت صحیح ثابت نگه دارد، تا امکان ثبات نتایج بیشتر گردد. تجهیزات مورد استفاده لابراتوارهای تجاری ماشین های فرودهنده و غوطه ور بر اساس گذاشتن. برداشتن دسته های فیلم تخت در آویزها، و در امورد فیلم های رول و ۳۵ میلی متری آویزان بر گیرهها کار می کنند. همگی از یک تانک به تانک دیگر، در یک تاریکخانه بزرگ منتقل می شوند. سرعت جابه جایی ثابت است. اما با داشتن تانکهای طولانی تر یا کوتاه تر، زمان های مختلف در هر محلول امکان پذیر می گردد. سرانجام فیلمها بلند شده و از میان یک محفظه خشک کن عبور می کنند.

ماشین های جابه جایی با غلتک

ماشین های جابه جایی با غلتک نیز از یک توالی تانکها استفاده می کنند اما اینها غلتک های جلوبرنده موتوری فراوانی تجهیز شده اند. فیلم های تخت یا طول از میان غلتکهای بالا و پایین تانک ها عبور داده. سرانجام هم از میان یک دستگاه خشک کن با فشار هوا (ایرجت) می گذرانند.

یک سیستم کنترل کننده سطح امولسیون، به صورت خودکار به اندازه مورد نیاز تانک ها را با داروهای تازه تقویت می کند. بسیاری از این دستگاه ها با کامپیوتر کنترل می شوند و فرایند ظهور افزوده و کاهش یافته را آسان می سازند. در انتها فیلمها بلند شده و از یک محفظه خشک کن عبور می کنند.

لابراتوار ها

لابراتوارهای عکاسی تجاری همیشه بر اساس یک سیستم کنترل فرایندی کار می کنند. که توسط تولید کننده ماشین یا کیت شیمیایی ارائه شده. که هر لابراتوار علاوه بر انجام آزمایش های (تست های خاص خود، معمولا فیلم های آزمایشی از پیش نوردهی شده ای را فرایند می کند. که پس از فرایند برای تجزیه و تحلیل (آنالیز) سیستم مورد استفاده قرار می گیرند. این امر یک سیستم کنترل کیفیت مستقل ارائه می دهد، که نشانگر داشتن حداقل
از آن جا که هردو ماشین فرودهنده و غوطه ور، و غلتکی نیازمند تانک های پر از محلول های شیمیایی گران قیمت هستند، فقط برای فرایند فیلم معمولی و حجم بالا عملی هستند.

اینک تعداد محدودی از لابراتوارهای تجاری تقاضای کافی برای توجیه راه اندازی این ماشین ها را برای فرایند فیلم های سیاه و سفید معمولی دارند. اگر می خواهید از یک لابراتوار برای کار تکرنگ خود استفاده کنید.

فیلم 35 میلیمتری

بهترین راه، عکاسی بر فیلم ۳۵ میلی متری نوع رنگزا (کرموژنیک) است لابراتواری می تواند در میان خط سی ۴۱ خود قرار دهد. ماشین های فرایند فیلم جابه جایی با غلتک لابراتوار کوچک (مینی لب)، چاپ و فرایند کاغذ را همگی به صورت زنجیروار بر یک یا حداکثر دو دستگاه مستقل انجام میدهند. چون مینی لبها برای عملیات کامل در نور روز طراحی شده اند، برای نصب در مغازه های خرده فروشی مطلوب هستند، و در حالی که همان استانداردهای کیفی لابراتوارهای حرفه ای را عمل نمی کنند اما نتایج باثباتی را بسیار راحت تر و ارزان تر از مجموعه سی ۴۱ ارائه می دهند، یعنی برای کار سریع ساخته شده اند، جایی که امکانات لابراتوار تجاری موجود نیست.

ثبات نتایج فرایندشده

تصاویر فیلم درست فرایندشده باید برای سالها پایدار بمانند. عمر پیش بینی شده بدون هرگونه تغییر محسوس برای تصاویر رنگینه، نمایش داده نشده و نگهداری شده در ۲۴-۲۱ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی ۴۰، ۲۰-۱۰ سال برای فیلم های سریع و ۱۰۰-۴۰ سال برای فیلم های کم سرعت می باشد. تصاویر نقره سیاه و سفید که با همین شرایط نگهداری شوند نیز ۱۰۰-۴۰ سال دوام می آورند.

دو راه برای اطمینان از حداکثر ثبات فیلم های سیاه و سفید موجود است که عبارت اند از:
(الف) استفاده از دو داروی ثبوت

دادن ۵۰٪ از زمان ثبوت به هریک. سپس، وقتی اولی تحلیل رفت. دومی را جایگزین آن کنید و از محلول تازه یک داروی دوم جدید بسازید.

(ب) پس از ثبوت فیلم ها را آبکشی کرده و قبل از شست وشو در عامل پاک کننده ثبوت قرار دهید.

این امکان کاهش زمان شست وشو را تا ۷۵٪ نیز فراهم می آورد. مانند داروهای مورد استفاده برای سیاه و سفید بیشتر داروهای رنگی نیز دارای طول عمر محدودی هستند از حد از دارو بر از میزان ثبات نگاتیو می کاهد.

نگاتیوها را در ورق های کلاسور روکش دار، ساخته شده بدین منظور از ماده بی اثر مانند پولیسټر ذخیره کنید. اسلایدها را می توان در قاب های پلاستیکی یا شیشه ای سوار کرد (از انواع مقوایی حذر کنید.

زیرا حاوی چسب و مواد دیگری هستند که ممکن است به فیلم آسیب برسانند)، قابها دارای خال هستند که جهت نمایش صحیح تصویر را بر پرده نشان میدهند هم چنین برای ذخیره سازی از ورق های پرکیفیت پلاستیکی جیب دار آرشیوی که در یک قفسه بایگانی آویزان می شوند استفاده کنید. به هر تصویر یک شماره معرف بدهید. (وقتی فیلم به صورت نواری ذخیره می شود از شماره کادر نزدیک به حاشیه نگاتیوهای فیلم ۱۲۰ یا ۳۵ میلی متری به عنوان قسمتی از این معرف استفاده کنید.)

باید زمانی را به ایجاد یک کلاسه بندی مناسب با کار خودتان اختصاص دهید. یک راه خوب برای حفظ یک فهرست پرونده فیلم نگه داری آن بر دیسک کامپیوتر با استفاده از یک برنامه نرم افزاری تصویر مبناست. این جا هم چنین فهرست متقاطع ساده ای برای تاریخ، موضوع، مشتری، شماره فاکتور، و غیره وجود دارد.

اسکن کردن

اگر کار خود را تقطيع (اسکن) کنید کامپیوتر می تواند حدود یک دوجین تصاویر انگشتی را همزمان مبنی بر یک فهرست انتخابی برای هر گونه تبدیل منتخب، جایگزین تصاویر خاص نماید. این امر هم چنین می تواند در پست الکترونیک (ایمیل) و انتقال اینترنتی تصاویر برای فروش یا مراجعه ادغام گردد.

مقالات مرتبط:

نکاتی در مورد نور

طول موج ها و رنگ ها

نکاتی در مورد لنز

بیشتر بخوانید

نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *