یادگیری فرآیند فیلم

فرآیند فیلم

یادگیری فرایند فیلم

فرایند فیلم

فرایند فیلم نسبتا ساده است اما نیازمند روشی پایدار و کنترل شده می باشد. ژلاتین امولسیون محلول های شیمیایی را جذب می کند. که موجب واکنش نشان دادن مواد موجود در امولسیون می گردد، و بین قسمت های نوردهی شده و نوردهی نشده. تصویر تفاوت ایجاد می کنند.

تصاویر پنهان در فیلم های عکاسی

اصولا وقتی تصویر پنهان تشکیل شده در دوربین به دلیل عملکرد نور بر امولسیون ظاهر شود. ساختار شیمیایی آن به شکل دائمی تری در می آید. و سپس ثابت و شسته می شود تا دیگر به نور حساس نباشد. و فرآورده های جانبی شیمیایی از آن پاک گردد. و دقیق ترین فرایند توسط ماشین آلات خودکار ارائه می گردد. که نتایجی کاملا یکدست داده اما نصب آنها پرخرج است. صرفا برای گروه های فعال آموزشی و لابراتوارهایی با خروجی بالا توجیه پذیر است.

فرایند رنگی به صورت دستی ریزه کاری های زیادی دارد.  محتاج زمان بندی و کنترل دمای بسیار دقیق می باشد و غالبا نیازمند محلول های بیشتری ست. از این رو بیشتر حرفه ای ها از لابراتوار محلی استفاده می کنند. خصوصا به این دلیل که فرایند فیلم رنگی بسیاراستاندارد  شده است. داروهای آن بسیار گران، ظرفیت و حفظ کیفیت برای اغلب محلولها محدود است.

از سوی دیگر، فرایند فیلم سیاه و سفید خود معطوف به انتخاب شخصی بسیار گسترده تری از ترکیبات داروی ظهورا فیلم و ایجاد تغییرات در داروی ظهور و عمل ظهور است. معمولا به دقت کمتری در کنترل حرارت نیاز دارد. در صورت داشتن دقت کافی می توانید در خانه به تمام استانداردهای حرفه ای فرایند سیاه و سفید برسید.

تانک های ضد نور

برای تمام اشکال فرایند فیلم می توان از تانک های ضدنور استفاده کرد. به شرطی که فیلم در تاریکی مطلق داخل تانک پر شود. امکانات کامل تاریکخانه ضروری نیست. ثبات باید از طریق زمان بندی، کنترل دقیق دما و اختلاط محلول حفظ شود تا بتوان به نتایج خوب رسید. هم چنین احتمال تغییر زمان ظهور نیز وجود دارد. معمولا با زمان بندی جهت تغییر مشخصات تصویر نهایی ” تغییرات بیشتر بر غلظت، کنتراست و دانه مؤثر هستند.

خود فرایند اغلب ساده است. اما نیازمند تمرکز و توجه به جزئیات. باید از سرایت یک ماده شیمیایی به دیگری اجتناب کرد . و از شسته شدن فراورده های جانبی از امولسیون کاملا مطمئن شد. زمان و دما دقیقا کنترل شوند. و خیس بسیار نرم است و از نظر خراشیدگی، تابیدگی، گردوخاک آسیب پذیر است.  هنگام بزرگ کردن، احتمالا نتایج نهایی را خراب کرده یا مستلزم ساعتها رتوش است. خلاصه هرچند فرایند مشکل نیست اما این واقعیت وجود دارد که چند لحظه بی توجهی ممکن است به معنای از دست دادن دهها عکس غیرقابل تکرار باشد.

تجهیزات و آماده سازی کلی

قبل از شروع نیازمند چندین ابزار ضروری هستید. هم چنین داروها که احتمالا برای کار باید ترکیب ایا رقیق شوند، و داشتن محل مناسبی برای کار. مهم ترین ابزار، تانک فرایند است. تانک باید فیلم120یا 35 میلی متری را درون یک حلقه مارپیچ یا فیلم های تخت را کاملا جدا از هم نگه دارد. بدین ترتیب داروها یا آب شست وشو می توانند روی سطوح امولسیون به صورت جریان یکنواختی عمل کنند.

ابزار دیگر

هم چنین به یک دماسنج عکاسی، و انواع پیمانه های مدرج برای اندازه گیری و ترکیب محلول ها نیاز است، به علاوه یک میله همزن پلاستیکی. هنگام کار خصوصا با تانک های کوچک نیازمند بطری های نگهدارنده دارو. یک قیف برای بازگرداندن محلول به بطری، یک شیلنگ برای شست وشو. و گیره های عکاسی برای آویزان کردن فیلم و خشک شدن آن هستید.

زمان بندی فرایند با هرنوع ساعت دیواری یا مچی یا جی امکان دارد، اما مطلوب استفاده از یک زمان سنج الکترونیکی است که بتوان مراحل کامل کار را شامل نوبت های اختلاط (اجیتیشن) برنامه ریزی کرد. هم چنین وسیله ای برای ثابت نگه داشتن دمای محلول ها هنگام فرایند، و در صورت امکان یک محفظه خشک کن داشته باشید.

مقالات مرتبط:

انواع فیلترها در عکاسی و چگونگی کارکرد آنها.

فیلترهای رنگی در عکاسی سیاه و سفید.

ثبت تصاویر دیجیتال.

نکاتی در مورد لنز.

بیشتر بخوانید

نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *