فلاش های عکاسی

فلاش های عکاسی

فلاش های عکاسی و انواع آن

فلاش های عکاسی زمانی نور تولید می کند که یک جریان ولتاژ نسبتا قوی در میان لوله ای پرشده از گاز تخلیه شود، تداوم نور فلاش معمولا 1/1000 ثانیه یا کمتر است و به لحاظ رنگی هماهنگ نور روز. از جهات دیگر مطابق همان قوانین نورپردازی تنگستن است. دو نوع از این ابزار وجود دارد یکى فلاش خودکار (فلش گان) که معمولا برای کار روی دست است و یا به صورت داخلی در دوربین است یا بر روی دوربین نصب می شود، و دیگری دستگاه های مجزای استودیویی که مانند چراغ های تنگستن قابل حرکت هستند.
گستره فلاش های خودکار باطری دار از دستگاه بسیار کوچک داخل بدنه دوربین و متصل به لنز، تا فلاش الحاقی گیره ای (پرنورتر و با قابلیت کج شدن تصویر)، و تا فلاش بسیار قوی تر سرچکشی، که پهلوی دوربین بسته می شود است، همه این ها تمایل به داشتن لوله فلات کوتاه تر و منعکس کننده کاملا صیقلی دارند که هنگام استفاده مستقیم نور کیفیت تند می دهند، مگر با نصب نوعی پخش کننده یا روشنایی منعکس شده. معمولا یک عدسی پلاستیکی متراکم کننده پرتوتراش بر دریچه فلاش امکان باریک یا پهن کردن پرتو نور رابرای هماهنگی با زوایای دید مختلف لنزهای تله فتو یا وایدانگل دوربین فراهم می سازد. فلاش های خودکار دستی باطری دار فاقد لامپ مدل هستند.
انواع جلوه های جالب را می توان با فلاش قابل حمل به دست آورد و می توانید به جای منعکس ساختن معمولی نور فلاش از یک سقف سفید خودتان ورق بازتاب دهنده ای بسازید (یا بخرید و با زاویه ۴۵ درجه بر فلاش رو به بالا متصل نمایید، یک ورق بازتاب کننده را می توان در فضای خارجی برای نرم کردن نور فلاش یا نور روز استفاده کرد.
برای فلاش خودکار تان هم می توانید یک اسنوت بسازید تا قادر شوید مستقیما محدوده های کوچک خاصی از تصویر را روشن سازید.
فلاش استودیویی با برق کار می کند، و دو نوع است – سیستم تکسر (مونوهد) و مولد (ژنراتور)۔ تمام قطعات الکترونیک به اضافه لوله فلاش در یک دستگاه تک سر ترکیب می شوند، متکی بر یک پایه چراغ. سیستم مولد قوی تر و گران تر است، اغلب اجاره می شود تا خریداری. قطعات الکترونیک و کنترل کننده ها در یک دستگاه جداگانه قرار گرفته اند که توانایی تغذیه چندین کله گی (هد) فلاش را بر پایه های جداگانه دارد. هر دو نوع فلاش استودیویی از یک لامپ مدل تنگستن کوچک در هر کله گی استفاده می کنند. برای انجام دقیق کار و نمایش چگونگی نمود نورپردازی هنگام شلیک فلاش، این لامپ باید تا حد امکان هماهنگ با اندازه و محل لوله فلاش باشد. اگر خروجی یک کله گی فلاش از قدرت کامل به کسری از آن تغییر کند، لامپ مدل کم نور می شود. این امر زمانی اهمیت می یابد که از چندین کله گی تنظیم شده بر خروجی های متفاوت استفاده شود.
کیفیت نور فلاش استودیویی بر اساس اندازه و شکل لوله فلاش و نوع منعکس کننده یا پخش کننده نصب شده بر کله گی تعیین می گردد. تک سر یک لوله تخلیه (فلاش) و منعکس کننده پشت دائمی با امکان نصب لوازم جانبی بسیار دارد. سیستم مولد نه تنها امکان انتخاب از گستره کله گی های مختلف طراحی شده با لوله های تخلیه ای به اشکال مختلف را فراهم می سازنده بلکه دارای لوازم الحاقی گوناگون از نور موضعی اسپات لايت) تا نور بزرگ پارچه ای جعبه نور نرم (سافت باکس) برای ارائه جلوه نور پنجره ای بسیار پخش است. یک چتر سفید خط دار یا ساخته شده از ماده نیمه شفاف، به ترتیب در حکم یک منعکس کننده بزرگ یا پخش کننده عمل می کنند.

انواع فلاش ها

فلاش استروبوسکوپی (فلاش مکرر و پی در پی)

وسیله ای است که با آن می توان بطور کوتاه مدت و مکرر نور ایجاد کرد. برخی از این فلاش ها در هر ثانیه در مواردی به صدها و گاه هزاران بار بالغ می گردد. محصول عکس برداری از یک موضوع متحرک با فلاش استروبوسکوپ انجام می شود. عکسی است که چندین تصویر از لحظه های مختلف حرکت موضوع بر آن ثبت شده است.

نمونه عکس با فلاش استروبوسکوپی

فلاش های نوع Slow Speak ) S )

برای (Open Flash) مناسب هستند.


فلاش های نوع Focal Plane ) FP )

برای سینکرونیزه شدن با شاترهای کانونی بکار می روند.

فلاش های Medium peak ) M )

برای سینکرونیزه شدن با شاترهای مرکزی بکار می روند.

فلاش LD

با سرعت بسیار پایین تخلیه می شود و حداکثر تا  1/25 ثانیه است و در جاهایی استفاده میشود که به نوردهی در زمان های طولانی نیاز باشد.

فلاش الکترونیک زمانی نور تولید می کند که یک جریان ولتاژ نسبتا قوی در میان لوله ای پرشده از گاز تخلیه شود. تداوم نور فلاش 1/1000 ثانیه یا کمتر است و به لحاظ رنگی هماهنگ «نور روز» از جهات دیگر مطابق قوانین نورپردازی تنگستن است دو نوع از این ابزار وجود دارد. یکی فلاش خودکار که یا به صورت داخلی در دوربین است یا نصب شده بر آن برای کار روی دست. و دیگری دستگاههای مجزای استودیویی که مانند چراغهای تنگستن قابل حرکت هستندهمه دستگاههای فلاش نوری تند ایجاد می کنند اما معمولا نوعی رفلکتور در این دستگاه ها تعبیه شده که نور را یکنواخت منعکس می کند.

فلاش های ماژی کوب:

نوعی فلاش احتراقی هستند که دارای چهار لامپ می باشند.

فلاش الکترونیک

تخلیه به غایت کوتاهی دارد. ولی لامپ های فلاش، زمان معینی را برای رسیدن به بالاترین حد تخلیه خود نیاز دارند. پس در نوردهی های طولانی، سبب افزایش نوردهی خواهند شد.

استفاده از فلاش مستقیم، نتایج خنثی از سوژه میدهد. برای این که نور حاصل از فلاش تلطیف شود از نور پرشی (bounce light) استفاده می کنند. این نورها توسط فلاش به سقف یا دیوار زده میشود تا بازتاب ملایم آن بر روی سوژه بیافتد. در عکاسی دیجیتال هر منبع نور مداوم مورد استفاده می بایست عاری از نوسان باشد. بطور کلی سه نوع فلاش الکترونیک جوابگوی عکاسان است.

۱- خیلی قوی با قدرت بالاتر از .۱۰۰ ژول که در آتلیه های عکاسی کاربرد دارند.

۲- متوسط با قدرت بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ ژول، که در کارهای خبری و عکاسی از مجالس بکار می رود.

۳- کوچک: که برای آماتورها مناسب است و معمولا با باتری کار می کند.

نکته : تخلیه فلاش های الکترونیکی بسیر کوتاه است.

نکته :لامپ فلاش تداوم طولانی تری دارد.

میکروفلاش

بعضی اوقات نیاز به گرفتن عکس هایی ثابت از تصاویری با سرعت بالا داریم. مثل پرواز حشرات از نزدیک این گونه موضوعات خارج از قابلیت های فلاش عادی قرار دارند. برای این نوع عکاسی نیاز به یک میکروفلاش وجود دارد. یک میکرو فلاش می تواند با سرعت یک میلیونیم ثانیه تخلیه فلاش داشته باشد. با این تداوم، اثر عکاس از نور ضعیفی برخوردار خواهد شد، برای رفع این ضعف باید فلاش را به موضوع بسیار نزدیک کرد و یا از فیلم حساسیت بالا استفاده کرد، یا دیافراگم را باز کرد. همچنین می توان با افزودن فلاش استودیی معمولا با تداوم طولانی تر، کمی محوشدگی به تصویر اضافه کرد البته باید هر دو فلاش را نسب به یکدیگر سینک یا همزمان سازی کرد.

 

تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزر تبلیغاتی از کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی اجاق گاز

بیشتر بخوانید

کنتراست
کنتراست
نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی
رنگ در نور
رنگ در نور

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *