لنزهای عکاسی

لنزهای عکاسی

لنزهای عکاسی

لنزهای عکاسی

لنزهای عکاسیدیدیم یک لنز شیشه ای ساده تصویری به مراتب بهتر (به لحاظ دقت وضوح) از یک سوراخ سوزنی می دهد. هرچند کیفیت آن با کیفیت استاندارد مورد نیاز عکاسی فاصله بسیار دارد. لنزهای تک عنصری ساده اغلب اشکال را تحریف، و رنگ های اضافی در حواشی موضوع تولید می کنند یا نمود تیرگی کلی ایجاد می نمایند. این نتایج تأثیر بسیار خاصی دارند طوری که بعضی مواقع به عنوان فضاساز (اتمسفریک) یا رؤیایی (رمانتیک) توصیف می شوند.

در این صحنه ها برخلاف تصویر کلاسیک عکاسی که دارای جزئیات دقیق واقعی ست با تصویری روبرو هستیم که از واقعیت فاصله گرفته و بیشتر آن جهانی است. این معمولا چیزی نیست که از تصویر انتظار دارید بلکه لنزی می خواهید که قادر به تولید تصاویر کیفیت بالای دارای وضوح و جزئیات باشد. بعضی از جلوه های تولید شده توسط دوربین پین هول یا ذره بینی را می توان با افزودن دیفیوزرها یا فیلترها بر دوربین، یا با تغییرات دیجیتال بعدی و یا در مرحله چاپ به دست آورد. هرچند اختلافاتی بین این روشها وجود دارد که قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب روش باید آنها را امتحان کنید.

هدف اصلی در طراحی تجهیزات

هدف اصلی در طراحی و ساخت تجهیزات عکاسی تولید لنزهایی است که عیوب نوری (معروف به انحرافات) را به حداقل رساند در حالی که قدرت تفکیک جزئیات و روشنایی تصویر را افزایش دهد. برای دستیابی به این منظور سازندگان تجهیزات عکاسی طیف خاصی از شیشه های نوری را مورد استفاده قرار میدهند، هریک با خصوصیات انكسار و پخش نور متفاوت. لذا لنز عکاسی دارای ساختار پیچیده ای است، شامل یک سری از عناصر با اشکال متفاوت ساخته شده از شیشه های مختلف جهت خنثی سازی انحرافات.

درواقع، لنزی با فاصله كانونی نرمال دوربین معمولا بین ۵ تا ۸ عنصر دارد. نوع قرار گیری و محوریت این عناصر در استوانه فلزی لنز بسیار مهم است، در صورت افتادن یا ضربه خوردن لنز به هم می ریزند. اما حتی تعداد عناصر نیز ممکن است مشکل ساز شود.

چون همان درصد بسیار کم نور که از سطح هر شیشه در نقطه انکسار منعکس می شود جمعا تشکیل نور پخشی را می دهند. در صورت عدم اصلاح لنز، نتایج به صورت تصاویری با کنتراست کم و روشنایی جرقه مانند (فلر) به نظر می رسند – مانند نگاه کردن از پشت پنجره ای با شیشه دوجداره. سطح عناصر بهترین لنزهای موجود با یک یا چند لایه مواد شفاف بسیار نازک اندود می شوند که عملا این روکش می تواند اغلب مواقع انعكاسات داخلی را حذف نماید. به هر حال، در صورت عدم استفاده از سایه بان لنز هم چنان احتمال کدری (روشنایی جرقه مانند) هنگام عکاسی از منبع نور روبه رو، حتی اگر در کادر نباشد وجود دارد.

لنز دوربین یا اگرانديسور

عبارت است از استوانه نسبتا ضخیمی که حاوی عناصر لنز است، همه آنها نور را منکسر ساخته ولی در مجموع دارای اثر همگرایی هستند. تقریبا همه لنزهای عکاسی دارای فاصله کانونی مشخصی (معمولا برحسب میلی متر) هستند که دور استوانه فلزی یا حلقه نگهدارنده عنصر اول حک شده است.

برای مراقبت بهتر از لنز ها میتوانید به مقاله ی (مراقبت از لنز) سر بزنید و در مقاله ی (نکاتی در مورد لنز) به نکاتی مفید اشاره کرده ایم

تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزر تبلیغاتی از کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی اجاق گاز

بیشتر بخوانید

کنتراست
کنتراست
نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی
رنگ در نور
رنگ در نور

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *