پرسپکتیو

پرسپکتیو

پرسپکتیو

پرسپکتیو
این مهم را فراموش نکنید که لنزها پرسپکتیو را تغییر نمی دهند، زیرا پرسپکتیو صرفا متأثر از نقطه دید شما ست. به وسیله تغییر فاصله كانونی همزمان با تغییر فاصله از موضوع شاهد تأثیری مهم و قوی بر پرسپکتیو عکس خواهید بود. پرسپکتیو خود مربوط به نمود اشیاء متناسب با اندازه آنها در فواصل مختلف است، و این که چگونه خطوط موازی از یک نقطه دید مورب به سوی نقطه ای دوردست همگرا میشوند – همه اینها حسی قوی از عمق و فاصله در یک تصویر دوبعدی از صحنهای سه بعدی القا می کنند.
اگر به دیوار باغی با ارتفاع یکسان به صورت مورب نگاه کنید، نزدیک ترین قسمت را بسیار بلندتر از دورترین قسمت می بینید. اختلاف بین این دو ارتفاع تناسب مستقیم با فاصله های شان از شما دارد، لذا اگر نزدیک ترین قسمت ۳ متر و دورترین قسمت ۱۲ متر با شما فاصله دارد، تناسب ارتفاع ۱:۴ است. اما عقب بروید تا در ۱۰ متری نزدیک ترین قسمت قرار گیرید و دورترین قسمت ۱۹ متر شود (۹ متر+۱۰ متر). تناسب به ۱:۹,۱ می رسد؛ و از شیب پرسپکتیو بصری دیوار کاسته می شود.
در نتیجه پرسپکتیو بر مبنای فاصله نقطه دید شما نسبت به موضوع تغییر می کند. اما اگر امکان تعویض فاصله کانونی لنز باشد، می توانید طبق نیاز تان قسمت کمتر یا بیشتری از موضوع را در کادر جای دهید. با نگاهی به تصویر ۵-۵ می بینید وقتی از لنز ۵۰ میلی متر استفاده شود نزدیک ترین قسمت بنای یادبود را بزرگتر از دورترین قسمت آن می بینید. با تغییر به لنز ۱۳۵ میلی متری و عقب تر رفتن تا ثابت نگه داشتن اندازه موضوع در کادر می بینید اختلاف دورترین و نزدیک ترین قسمت بنای یادبود کم شده و عمق هم تقلیل یافته. از طرف دیگر، هنگام استفاده از لنز ۲۸ میلی متر باید به موضوع نزدیک تر شد تا همان اندازه از موضوع در کادر ثبت شود. در این فاصله کم، اختلاف بین نزدیک ترین و دورترین قسمت بنا اغراق آمیزتر می گردد.
می توانید از پرسپکتیو شیب دار (نقطه دید نزدیک، به اضافه لنز وایدانگل یا کوتاه ترین فاصله کانونی لنز زوم) استفاده کنید، زمانی که قصد اغراق در فاصله دارید، یا می خواهید صورتی را با بینی بزرگ و گوش های کوچک کایکاتور کنید، با تأکید نمایشی (دراماتیکی) بر موردی از پیش زمینه مانند یک مشت تهاجمی داشته باشید، با اغراق در اندازه واقعی. همین روش را برای خلق عکسی با زاویه پویا (دینامیک) با نگاه بالا به یک ساختمان و اغراق در ارتفاع آن استفاده نمایید.
می توانید از پرسپکتیو تخت (نقطه دید دور، به اضافه لنز تله فتو یا بلند ترین فاصله کانونی لنز زوم) استفاده کنید، برای فشرده کردن فضا، برای نمود گپهای اقلام پشت سر هم قرار گرفته، افزودن اثر خفقان به ترافیکی فشرده یا جمعیت در منظره کمک می کند تا خصوصیات پس زمینه را بر فواصل میانی مسلط گردانید، یا هردو قسمت را با هم در آمیزید. پرتره ها بیشتر تمایل به خوشایند بودن دارند، با بینی و گوش های نزدیک تر به تناسب اندازه اصلی، بنابراین از لنزی با فاصله كانونی کمی بلندتر از استاندارد استفاده می کنند.
این کنترل کننده های پرسپکتیو را بررسی کنید و فراگیرید چگونه آنها می توانند در ایجاد هدف عكس مؤثر باشند. اما با زیاده روی ( دو حد نهایی فاصله کانونی یا اثر جمع شدگی تلسکوپی دارد یا جلوه تنگ ماهی)، آنها به صورت شعارهایی در می آیند که موضوع اصلی را تباه می کنند. به تغییرات دیجیتال پرسپکتیو نیز توجه کنید.
نمود پرسپکتیو عکس در نهایت به اندازه چاپ شده و فاصله بیننده تا آن نیز بستگی دارد. به بیان دقیق، تصویر زمانی از نظر مقیاس و پرسپکتیو نمود طبیعی دارد که هنگام عکاسی تناسب پهنای عکس به فاصله بیننده هماهنگ تناسب پهنای موضوع به فاصله دوربین باشد. یعنی اگر از چیزی به پهنای ۴ متر از فاصله ۸ متری (تناسب ۱۰۲) عکاسی کنیم، عکس از فاصله دوبرابر پهنای اش طبیعی دیده میشود – احتمالا دیدن عکسی به پهنای ۱۲٫۵ سانتی متر از فاصله ۲۵ سانتی متر، یا عکس ۵۰ سانتی متری از فاصله ۱۰۰ سانتی متر. در عمل گرایش داریم تمام عکس های کوچک را در فاصله راحت مطالعه حدودا ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر نگاه کنیم، که معمولا برای نمود پرسپکتیو طبیعی با زاویه نرمال لنز عکاسی عملکرد درستی دارد. اما بررسی عکسهای نزدیک وایدانگل و عکس های دور فاصله كانونی بلند از موقعیت دید ثابت، پرسپکتیو شیب دار یا تخت آنها را آشکار می سازد. اگر قصد اغراق خطای فضای فشرده یا پرسپکتیو تخت را دارید، عکس های فاصله کانونی بلند (زاویه بسته) را بزرگ چاپ کرده، و آنها را جایی تنگ آویزان کنید که بیننده مجبور به ایستادن نزدیک باشد.

تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزر تبلیغاتی از کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی اجاق گاز

بیشتر بخوانید

کنتراست
کنتراست
نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی
رنگ در نور
رنگ در نور

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *