پرسپکتیو چیست؟

پرسپکتیو، تحریف لنز و محو حواشی

خطای پرسپکتیو

 

تمام لنزها دارای خطاهای رایجی هستند که خطای پرسپکتیو یکی از این خطاهاست ، در این مقاله در مورد پرسپکتیو صحبت خواهیم کرد:

پرسپکتیو چیست؟

در عکاسی و فیلم برداری، به تغییر نسبت های سوژه که در اثر زاویه ی لنز به آن بروز می کند پرسپکتیو گفته میشود.

بر اساس تئوری، اگر فاصله دوربین تا سوژه را ثابت نگاه دارید، پرسپکتیو برای تمام لنزها یکسان است.

و اما لنز چه تاثیری روی پرسپکتیو دارد؟

در عمل، لنزهای واید معمولا برای ترکیب بندی اجزائی که بسیار به دوربین نزدیک هستند استفاده میشود و لنزهای تله برای عکاسی از سوژه های دور کاربرد دارد. در نتیجه، لنزهای واید تمایل به اغراق در پرسپکتیو دارند و لنزهای تله فتو پرسپکتیوی فشرده یا تخت را ایجاد می کنند.

پرسپکتیو عامل بسیار مهم و خلاقانه ای در عکس است که تاثیر زیادی بر روی جنبه های مختلف عکس دارد: در عکاسی منظره، لنزهای واید بخاطر پرسپکتیو اغراق شده اشان، برای ایجاد عمق در تصویر بکار می روند.

از طرف دیگر اگر می خواهید توجه بیننده را به جزئیات یک سوژه معطوف کنید، لنزهای دارای فاصله کانونی بلندتر، تصاویری تخت و دو بعدی و با تمرکز بیشتر بر سوژه ارائه میدهند .

اصلاح پرسپکتیو

اصلاح پرسپکتیو در دوربین های قطع بزرگ به عهده ی صفحه ی استاندارد عقب است. معمولا این کار با حرکت ریزینگ صورت می گیرد. بعضا با استفاده از حرکت تیلت نیز این کار انجام می گیرد. به طور کلی حرکت تیلت بر عمق میدان می افزاید. (منبع :عکاسی و دوربین های عکاسی صفاکار)

لنز تصحیح پرسپکتیو یا لنز PC خطاهای پرسپکتیو را اصلاح میکند و در عکاسی معماری کاربرد دارد. معمولا مرکز اثر زاویه دارد و به همین خاطر پرسپکتیوی  که ایجاد میشود مطلوب نیست. این لنز قابلیت چرخش به جوانب بالا و پایین ( shift/ Tilt / Rise / Fall ) و یا هر دو را دارد (منبع : لنگفورد)

در صورتی که محل استقرار دوربین را ثابت نگاه داشته و زاویه ی دیدمان را با تغییر فاصله ی کانونی لنز بسته تر یا بازتر نماییم، پرسپکتیو تغییر نخواهد کرد.


دو عمل در خطای پرسپکتیو نقش دارند:

  • زاویه ای که تصویر، به وسیله ی دوربین از آن زاویه ثبت شده است.
  • زاویه ای که سوژه در آن قرار دارد و یا از آن زاویه دیده می شود.

گاهی مواقع کیفیت لنز  در بعضی از دوربین های دیجیتال نامفهوم است. این امر خصوصا در لنزهایی مشاهده می شود که در بازترین زاویه کار می کنند.

بیشتر مواقع خطوط مستقیم کمی انحنا مییابند، که معمولا موجب عجیب دیده شدن سازه های معماری میگردند. در نتیجه امروزه برنامه های بی شماری با هدف حذف تحریف های دیستورشن های لنز عرضه شده اند.

در فتوشاپ  با استفاده از فیلتر دیستورت لنز  می توانید تصویر را به هر طرف جهت کج کنید تا تحریف لنز از بین برود. این فیلتر  یک مشک (گرید) بر روی تصویر می گذارد تا کمک شما در تنظیم خطوط غیریکنواخت عکس باشد. از بین بردن موفقیت آمیز تمام آثار تحريف لنز نیازمند مقداری تمرین و کمی هم تنظیمات است.

مشکلات ایجاد شده و راه حل آنها

برنامه های ایجاد تغییر (منی پولیشن) روش های متفاوتی برای تحریف اشکال تصویر ارائه می دهند. ممکن است یک طرف موضوع را بزرگتر و طرف دیگر را کوچک تر کنید. این کار موضوعات کاملا مسطح، مثلا ردیفی از ماشین های لباس شویی را به پرسپکتیو می برد و هرچه دورتر می شود کوچکتر و باریک تر می گردد.

هرچند ارزش اصلی کنترل شکل، قابلیت اصلاح همگرایی های عمودی آن است.

بنابراین برای گرفتن عکس  یک ساختمان بلند و موازی نگه داشتن جوانب آن نیازی به استفاده از حرکات دوربین (camera movement) یا لنز متحرک (shift) نیست .

مقالات مرتبط:

کادربندی و تاکید در تصاویر

ترکیب بندی و تناسب در تصاویر

قال، طرح، بافت و شکل در تصاویر

بیشتر بخوانید

نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *