سایر فیلتر ها

سایر فیلتر ها

سایر فیلتر ها

فیلتر های رنگی

فیلترهای جلوه های ویژه و لوازم الحاقی

فیلتر های رنگی برای ایجاد جلوه های ویژه وجود دارد. بعضی آن‌چنان غليظ وشديد هستند و مقدار کمی چیزهای بدیع ارائه می دهند و عکس ها را بیشتر تباه می سازند تا بهبود بخشند، اما بقیه استفاده گسترده تری دارند. فیلترهای تدریجی دارای رنگی هستند که تا نیمه ی عرضی صفحه کمرنگ شده تبدیل به شیشه شفاف می شوند. آنها امکان رنگ دادن فقط به آسمان و زمین را در مناظر میسر می سازند.

انواع فیلتر ها:

مفیدترین فیلتر های رنگی گرجونت، بی رنگ یا خاکستری هستند، برای کاهش نور آسمان، لذا امکان ضبط جزئیات ابر روشن با همان نین مورد نیاز پیش زمینه فراهم می شود. همیشه جلوه مورد نظر را از میان لنز با عدد دیافراگم انتخاب شده امتحان کنید. زیراب تنظیمات دیافراگم مؤثر است، خواه تغییر رنگ فیلتر تدریجی باشد یاتند. (چنین فیلترهایی نمی توانند به صورت دقیق بر دوربین های منظره یاب مستقیم استفاده شوند.)
فیلم های سریع (حساسیت بالا) را با فیلترهای رنگی غلیظ استفاده کنید، زیرا نور را به طور قابل ملاحظه ای کم می کنند و حق انتخاب دیافراگم های مختلف را برای نتایج متفاوت مهیا می سازند. موضوعات مناسب شامل صحنه های تقریبا بی رنگ هستند – مناظر ابری دریا یا مناظر ياز (خصوصا زیر برف)، سازه های سنگی، تپه های شنی، اشکال ضدنور و خشن در مقابل پس زمینه های نسبتا مسطح، مراقب باشید تا موضوعاتی مانند درختان و دودکش ها در مقابل آسمان بیش از حد فیلتر بندی نکنید تا به صورتی غیرطبیعی تیره یا رنگی شوند.

لوازم الحاقی:

 لوازم الحاقی نوری جلوه های ویژه بی رنگ (آن ها همه چیز را کاملا فیلتر نمی کنند) شامل منکسر کننده های چند تصویره (مولتی ایمیج ريفرکتورز، منشوری ها )، پخش کننده ها (دیفیوزرها) و ستاره سازها (استاربرستس) هستند. هیچ کدام نیاز به افزایش نوردهی ندارند. ابزارهای چند تصویره صرفا صفحات شیشه ای تراش خورده ای هستند که قسمتی از تصویر عادی تشکیل شده توسط لنز دوربین را به صورت یک طرح تکراری روی هم افتاده نشان می دهند تعداد تصاویر وابسته به تعداد تراش ها ست – معمولا ۳، ۴ یا ۵. هرچه فاصله کانونی لنز بیشتر باشد تصاویر ایجاد شده دورتر از هم شکل می گیرند. این نوع لوازم الحاقی باید کاملا نسبت به نور انحرافی سایه شوند، در غیر این صورت کنتراست تصویر تضعیف می شود.

ویژگی پخش کننده ها:

پخش کننده ها نواحی روشن تصویر را در نواحی تیره پخش کرده، درجات سایه و رنگها ( رغیق می کنند، کنتراست را پایین آورده و به ایجاد فضایی، اغلب جلوه ای روشن (های کی) مانند ضعیف کمک می کنند.

ستاره سازها

ستاره سازها شبکه ای از خطوط ظریف حک شده بر فیلتر دارند تانورها شديد (هایلایت های درخشان را به تشعشعات پره مانند نور ستاره مانند تغییر دهند. تعداد شه وابسته به تعداد و زاویه خطوط است، تفرق بعضی مواقع جلوه رنگی مختصری نیز می افزاید.

لوازم الحاقی دیگر

لوازم الحاقی دیگری برای لنز دارای خطوط ظریف حک شده ای به منظور ایجاد جلوه ها رنگین کمان در اطراف نور های شدید درخشان با استفاده از تفرق هستند. وجود یک یا چند منبع نور تیز واقعا شدید در عکس الزامی است – خورشید، نورهای موضعی، یا انعكاسات نقطه ای از آب – در غیر این صورت این نوع لوازم الحاقی فقط تصویری با کنتراست نسبتا پایین و پخش شده ارائه می دهند.

جلوه سازها:

لوازم الحاقی جلوه ساز برای زنده کردن عکاسی از محصولات بی تحرک یا دادن یک حاشیه پرانرژی (دینامیک) به عکاسی موسیقی و امثال آن کمک کننده اند. اما مراقب باشید تا بیش از حد از آنها استفاده نکنید، مانند فهرست جلوه های ارائه شده در برنامه های نرم افزاری ایجاد تغییرات دیجیتال ، باید با احتیاط استفاده شوند. شاید ارزش آن را داشته باشد تا از خود بپرسید واقعا برای زنده شدن تصویر نیازی به این جلوهها هست؛ از ابتدا عکس خوبی بوده!
مجموعه های فیلتر مفیدترین فیلترها چند کاربردی نیز هستند – مثلا هم پولاریزه و هم یووی یا اسکای لایت/ هیز، هردو از بهترین فیلترهای شیشه ای هستند. برای عکاسی رنگی باید تعدادی فیلتر مبدل تعادل رنگ، به اضافه تعدادی فیلتر جبران رنگ (سی سی) با خود داشت.

فیلتر های پر مصرف:

پرمصرف ترین فیلترها در عکاسی سیاه و اسفید عبارت اند از قرمز متوسط (یا نارنجی، زرد غليظ، و سبز به صورت ژلاتین یا شیشه، هرچند فیلترهای میدل رنگ گرم تر را می توان برای هردو عکاسی رنگی و سیاه و سفید استفاده کرد.
چند کاربردی ترین فیلتر جلوه ساز احتمالا گرجونت (تدریجی) خاکستری روشن یا با ته رنگ قهوه ای است، برای کاهش نوردهی بیش از حد آسمان و گرم کردن مناظری دارای ابر خاکستری.

مقالات مرتبط:

فیلتر های رنگی و بی رنگ در عکاسی

انواع فیلترها در عکاسی و چگونگی کارکرد آنها

فیلترهای رنگی در عکاسی سیاه و سفید

فیلتر پولاریزه

تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزر تبلیغاتی از کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی اجاق گاز

بیشتر بخوانید

کنتراست
کنتراست
نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی
رنگ در نور
رنگ در نور

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *