مقوله مگاپیکسل​

مگاپیکسل چیست ؟

مقوله مگاپیکسل

 

 خروجی و تا حدی کیفیت دوربین دیجیتال بر مبنای مگاپیکسل (ام پی) سنجیده می شود. یک مگاپیکسل یک میلیون پیکسل است، و با ضرب تعداد پیکسل های افقی یک تصویر در تعداد پیکسل های عمودی آن محاسبه می شود – مثلا ۴۰۰۰x۳۰۰۰ پیکسل می شود ۱۲۰۰۰۰۰۰ پیکسل یا ۱۲ مگاپیکسل.

برعکس گرین های فیلم، پیکسل های یک تصویر دیجیتال در یک مشبک چهار گوش قرار می گیرند. وقتی یک تصویر دیجیتال را بزرگ کنید هر پیکسل به صورت جداگانه و واضح دیده می شود، که شبیه بزرگ کردن فیلم با گرین های نامرتب نیست، مگر این که بر فیلمی دارای گرین جدولی مانند تیمکس عکاسی کنید که گرینها شکل متفاوتی دارند. چشم انسان طرح منظم را سریع تر از طرح دانهای تشخیص می دهد، به خصوص وقتی خطوط منحنی و مورب تصویر نمود دندانه دار بیابند، و حواشی پله مانندی به نام بریدگی (آلیاسینگ) ایجاد کنند.

تعداد مگاپیکسل های دوربین مشخص کننده حداکثر اندازه خروجی تصویر نو عکس ها دارای قدرت های تفکیک خروجی متفاوتی هستند – به عنوان پیش فرض برای یک عکس دیجیتال 300 نقطه در اینچ (DPI) طبیعی محسوب می شود، زیرا از عکس چاپ شده از فیلم غیر قابل تشخیص است. البته با فرض این که دید طبیعی و میانگین فاصله دیدن عکس رعایت شود، باید متذکر شد که ۳۰۰ دی پی آی فقط یک خط راهنما ست و نسبت به چاپگر مورد استفاده تغییر می کند.

هم چنین در نظر داشته باشید که هر چه قدر عکس تان را بزرگتر چاپ کنید به قدرت  تفکیک کمتری نیاز دارید. برای عکس قابل نصب بر تابلو آگهی تبلیغاتی (بیلبورد) معمولا از 150  دی پی ای استفاده می شود. این امر مربوط به فاصله دیدن می شود. شما عکس چنین تابلویی را فاصله نزدیک نمی بینید، از این رو ضرورتی ندارد که آن را با همان جزئیات در اینچی چاپ کنیم که مثلا کاغذ آ۴ را چاپ می کنیم – زیرا جزئیات در یک تابلوی تبلیغاتی برای فضای بسیار بزرگتر در نظر گرفته میشود.

تناسب تصویر

مسئله ای را هیچ وقت فراموش نکنید، اگر می خواهید قدرت تفکیک (برای یک تناسب ابعاد ثابت) را دوبرابر کنید باید مگاپیکسل را چهار برابر نمایید. یعنی قدرت تفکیک (افقی یا عمودی) یک حسگر ۱۲ مگاپیکسلی تقریبا دو برابر یک حسگر ۳ مگاپیکسلی ست. هرچه تعداد مگاپیکسل بالاتر رود، اثبات برتری قدرت تفکیک آنها سخت تر می شود. مثلا اختلاف بین یک حسگر ۱۲ مگاپیکسلی و یک حسگر ۱۰ مگاپیکسلی خیلی کم است. همیشه دنبال دوربینی نباشید که بالاترین تعداد مگاپیکسل را داشته باشد؛ عوامل دیگری هم هست که باید مورد نظر قرار گیرند. برای این که نقش مگاپیکسل را در ارتباط با اندازه عکس متوجه شوید باید دو محاسبه انجام دهید. برای این مثال دوربین ۱۲ مگاپیکسلی فوق را نقطه شروع قرار میدهیم.

با ۴۰۰۰x۳۰۰۰ پیکسل و یک چاپگر تنظیم شده بر ۳۰۰ دی پی آی اندازه خروجی تصویر ۳۳۸۲۵۴ میلی متر (۱۳٫۳۶۱۰ اینچ) می شود. نقاط در واحد دی پی آی ارجاع به میزان تراکم نقاط نزدیکی به یکدیگر دارد که چاپگر می تواند در یک اینچ مربع چاپ کند. یک دوربین کیفیت بالای قطع متوسط دیجیتال با یک پشتی (بک) ۲۲ مگاپیکسلی، و با ابعاد پیکسل ۵۳۵۶۸۴۰۵۶، خروجی عکس دیجیتال ۳۰۰ دی پی آی آن ۱۷٫۸۶۱۳۸۵ اینچ (۴۵۲۶۳۴۳ میلی متر) است. در این مورد نکته قابل توجه این است که با وجود تقریبا دو برابر شدن مگاپیکسل، اندازه عکس کمتر از یک سوم بزرگتر شده.

ثبت تصاویر دیجیتال

تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزر تبلیغاتی از کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی اجاق گاز

بیشتر بخوانید

کنتراست
کنتراست
نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی
رنگ در نور
رنگ در نور

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *