لنز مکرو

لنزهای مکرو

لنزهای مکرو

تجهیزات نمای نزدیک

پیشتر درباره لنزها و انواع آنها صحبت کردیم در این مقاله درباره لنزهای مکرو که مخصوص عکاسی نمای نزدیک هستند صحبت خواهیم کرد.

حداکثر فاصله ای که می توان به موضوع نزدیک شد و همچنان یک تصویر واضح داشت وابسته به حداکثر فاصله ای است که لنز می تواند از فیلم متناسب با فاصله کانونی خود دور شود. معمولا این فاصله تا موضوع معادل ده برابر فاصله کانونی است. یک دوربین ۳۵ میلی متری با یک لنز استاندارد ۵۰ میلی متر فوکوس شده بر نزدیکترین فاصله موضوع تصویری حدود یک دهم اندازه طبیعی می دهد. هم چنین می توان نوشت تناسب 1:10، یا بزرگنمایی ۰٫۱ بیشتر ویوکمراهای ۵۷۴ اینچ تک ریل دارای فانوسی هستند که حداقل ۳۶۰ میلیمتر کشیده میشوند. با استفاده از لنز استاندارد (۱۸۰- ۱۵۰ میلی متر)، امکان نزدیک شدن کافی به موضوع تا دستیابی به تصویری به اندازه واقعی وجود دارد – تناسب 1:1 یا بزرگنمایی ۱.

برای هر اندازه بزرگتر نیاز به فانوس اضافی دست و پاگیر است . برای عکاسی از فواصل نزدیک با قطع های کوچک و متوسط نیازمند تجهیزات اضافی هستید. برای این کار گزینه های گوناگونی وجود دارد:

  1. اضافه کردن یک یا چند حلقه افزایش دهنده، یا یک فانوس، بین بدنه دوربین و لنز.
  2. تعویض به لنز مکرو، با حرکت داخلی بسیار زیاد حلقه فوکوس آن.
  3. استفاده از لنز زوم تنظیم شده بر مکرو.
  4. نصب یک لنز جانبی یا مبدل کلوز آپ در جلوی لنزاستاندارد دوربین

لنز مکرو

لنزهای مکرو برای کار فواصل نزدیک طراحی شده اند.

لنز مکرو

محاسبه شده برای ارائه بهترین کارآیی و حداکثر اصلاح تحریفات نوری برای زمانی که فواصل موضوع و تصویر یکسان هستند. (کلمه فتومکرو گرافی اشاره به تصویرگری با مقیاس حدود ۱: ۱ دارد. قیمت آنها نسبت به لنزهای معمولی گران تر است، و همچنین دارای دیافراگم بسته تر. فواصل کانونی رایج، برای قطع ۳۵ میلی متری، ۵۰ میلی متر یا ۱۰۰ میلی متر، با گستره دیافراگم اف/۳۲-۲٫۸ است.
حرکت حلقه فوکوس در یک لنز مکرو از بی نهایت شروع و تا مقیاس ۱:۱ یا بیشتر ادامه می یابد. این گستره، به اضافه امکان دیافراگم از پیش تنظیم شده، استفاده از آن را راحت می کند. لنزهای مکرو از موضوعات دور نیز نتایج قابل قبولی ارائه می دهند، اما برای موضوعات نزدیک قدرت تفکیک بهتری نسبت به لنز نرمال با فانوس یا حلقه ها دارند.

اگر مقدار زیادی کار عکاسی از فاصله بسیار نزدیک دارید خرید یک لنز مکرو اختصاصی سرمایه گذاری عاقلانه ای ست.

مکروزوم ها

اغلب لنزهای زوم، هنگامی که بر کوتاه ترین فاصله کانونی تنظیم شوند، امکان انتخاب یک تنظیم مکرو را میدهند که با جابه جایی عناصر داخلی آن انجام می شود. بدین وسیله امکان گرفتن تصویری واضح از موضوعات واقع در فواصل نزدیک با عمق فوکوس کم ایجاد می گردد. تناسب بزرگنمایی عادی این لنزها حدود ۱:۴ است. بعضی زوم ها در فواصل نزدیک کیفیت بسیار نازلی میدهند، با نمایش نرم شدگی تصویر در نزدیکی گوشه های کادر.
اخیرا تعدادی لنز زوم مکرو با کارآیی کاملا متفاوت، برای دوربینهای ۳۵ میلیمتری ساخته شده است. چنین لنزهایی امکان زوم کردن از، مثلا، ۷۰ میلی متر تا ۱۷۰ میلی متر را در ۱۵۰ سانتی متری موضوع می دهند، در عین ارائه کیفیت بالای تصویر. آنها بسیار گران هستند ولی باز هم قابل اجاره).

منبع: عکاسی لنگفورد

تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزر تبلیغاتی از کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی اجاق گاز

بیشتر بخوانید

کنتراست
کنتراست
نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی
رنگ در نور
رنگ در نور

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *