مقالات

شدت نور

شدت نور

شدت نور (روشنایی) مستقل از کنتراست، یکنواختی، و بقيه است. لازم به ذکر است که چشم انسان اغلب مواقع در نور بسیار شدید و یا نور بسیار کم دچار اشتباه می شود.

تنظیمات نوردهی، همراه با حساسیت فیلم یا سی سی دی، روشنایی تصویر را کنترل می کنند. با استفاده از یک دوربین نوردهی خودکار میزان نور به صورت غیر مستقیم بر عمق میدان و ایجاد حرکت محو (بلر) مؤثر است – مثلا، روشنایی زیاد و فیلم سریع (حساسیت بالا) به سمت دیافراگم بسته و سرعت شاتر سریع هدایت می شود.

احتمالا در شرایط کم نور نیازمند زمان نوردهی طولانی هستید که همین در فیلم رنگی غالبا رنگ های تحریق شده می دهد.

شدت نور لامپ تنگستن

استودیویی با واحد وات بیان می شود، و فلاش الکترونیک با ژول یا وات ثانيه، لامپ های توان بالا – مثلا ۱ کیلووات و بیشتر – آن قدر به لحاظ روشنایی و حرارت قوی هستند که استفاده از آنها در استودیو راحت نباشد، هرچند، غالبا نورپردازی شدت بالا ضروری است، یا به دلیل استفاده از دیافراگم های بسیار بسته برای کسب عمق میدان بالاتر با نور دادن یک محوطه بزرگ، در این جاست که فلاش های قدرتمند استودیویی جایگزین بهتری هستند.

شدت فلاش

 را می توان بر قدرت کامل، نصف، یا یک چهارم تنظیم کرد، بدون هیچ تغییری در رنگ نور، شدت کاهش می یابد.

بسیاری از فلاش های خودکار دستی نور بازتاب از موضوع را سنجیده و بر آن اساس تداوم نور خود را کنترل می کنند می توان نور خروجی مؤثر یک قلاش خودکار را با چندین بار شلیک در جریان یک نوردهی طولانی افزایش مضاعف داد. بهترین راه کم نور کردن نور چراغ تنگستن نصب یک توری سیمی (اسکریم) است، یا صرفا عقب تر بردن چراغ ها امکان کم نور کردن لامپها با کاهش ولتاژ منبع تغذیه توسط یک مقاومت متغیر (رئوستا) نیز وجود دارد، اما این امر مناسب عکاسی رنگی نیست زیرا لامپ های کم نور شده دارای حرارت رنگ پایین تری هستند و نتایج سایه رنگ (کست) قرمز می گیرند.

بیشتر بخوانید

نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *