رنگ در نور و دمای نور

رنگ در نور

اغلب منابع نور مورد استفاده برای عکاسی به اصطلاح نور سفید تولید می کنند، ترکیبی از تمام رنگها، گفته می شود آنها دارای طیفی ممتد هستند.

هر چند ترکیب دقیق آنها ممکن است تفاوت قابل ملاحظه ای با هم داشته باشند، مثلا لامپ خانگی در قرمز و زرد علی ست اما در آبی ضعیف، اما فلاش الکترونیک انرژی نسبتا بیشتری در طول موجهای آبی دارد تا قرمز، برای اغلب منابع نور می توان یک حرارت رنگ مشخص تعیین کرده هرچه ارزش کلوین (کی) بالاتر رود نور آبی تر می شود.

وقتی عکس رنگی می گیرید،

خصوصا اسلاید رنگی، باید مراقب استفاده از نورپردازی صحیح متناسب با حرارت رنگ فیلم خود باشید. معمولا این ۵۵۰۰ درجه کلوین (برای فیلم نور روز (دی)) یا ۳۲۰۰ درجه کلوین (فيلم نور تنگستن (تی)) است.

و به جای آن می توانید از یک فیلتر تصحیح رنگ برای هم‌ترازی منبع نور و فیلم بهره گیرید، مانند ۸۵ بی یا ۸۰ ای. اگر تمام نورپردازی موضوع شما دارای حرارت رنگ همسان باشند، قبلتر تعدیل کننده را می توان بر لنز دوربین به کار برد.

اگر نور پردازی ترکیبی ست – مثلا، نور روز و لامپ های استودیویی – باید فیلتری بر یکی از این منابع نور قرار دهید تا با دیگری هماهنگ گردد، هم طور برای فیلم، بعضی منابع نور، مانند چراغ های سدیم خیابانی و لیزرها، طیف کاملی از طول موج ها را ایجاد نمی کنند و لذا نمی توان آنها را برای ارائه نتیجه نور سفید فیلتر بندی کرد.

محتوای رنگی

منبع نور هنگام عکاسی فیلم سیاه و سفید اهمیت چندانی ندارد، هرچند نور شدیدا رنگی، رنگهای موضوع را با ارزش درجات تحریف شده ثبت می کند (به عنوان مثال، در نور قرمز، آبی ها سیاه دیده و ثبت می شوند و قرمزها بسیار روشن)، اغلب ابزارهای ثبت دوگانه (سی سی دی های دوربین های دیجیتال دارای حساسیت به رنگ قابل تغییر هستند.

هر سلول حساس به نور (فتوسایت) در جلوی خود یک فیلتر قرمز، سبز یا آبی دارد. سپس نرم افزار مخصوص رنگ تصویر رسیده به پیکسل را با ارجاع به این ردیف های فیلتر محاسبه می کند، دوربین ها غالبا تعادل سفیدی خودکار دارند که مانند یک دوربین ویدیو عمل می کنند، یعنی با نمونه برداری محتوای رنگی نور محیط و تنظیم حساسیت رنگی ابزارهای ثبت دوگانه، به طوری که مثلا، یک ورق کاغذ سفید جدا از حرارت رنگ نور پردازی همیشه سفيد ضبط شود. با استفاده از نرم افزار ایجاد تغییرات دیجیتال به صورت محدود امکان اصلاحات بعدی رنگ نیز وجود دارد.

بیشتر بخوانید

نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *