نور و منابع آن

منابع نوری و چگونگی استفاده از آنها

منابع نوری

منابع نوری

در این مقاله در مورد منابع نوری و چگونگی استفاده از آن صحبت خواهیم کرد.

وقتی نور به سطح می رسد

منابع نوری : وقتی نور به سطحی برخورد کند – احتمالا یک ساختمان، یا یک منظره یا صورت – آنچه بعد اتفاق می افتد وابسته به بافت، درجه و رنگ ماده، و زاویه و رنگ خود نور است.

مواد متوقف کننده

اگر جنس موضوع کاملا متوقف کننده (ایک) نور باشد. – مانند فلز یا آجر – مقداری از نور منعکس و مقداری جذب (تبدیل به حرارت می شود. هرچه جنس موضوع تیره تر باشد متناسب با آن انعکاس نور کاهش می یابد. به همین دلیل است که دوربین بدنه مشکی مانده زیر نور آفتاب گرم تر از دوربینی با بدنه فلزی براق است.

مواد رنگی

اگر ماده مورد نظر رنگی نیز باشد طول موجهای آن رنگ منعکس شده. اغلب طول موجهای دیگر موجود در نور جذب می شوند. به عنوان مثال رنگ آبی، نور آبی را منعکس، و نورهای سبز و قرمز از نور سفید را جذب می کند. اما اگر نور فاقد بخشی از طول موجها باشد ظاهر جزئیات موضوع دگرگون خواهد شد.

اگر شدیدترین مورد را در نظر بگیریم، جایی که با نور قرمز پررنگ روشن شده، رنگ آبی غنی در چشم و عکس سیاه دیده میشود . برای استفاده از فیلترهای رنگی ناگزیر به دانستن این گونه تأثیرات خواهید بود تغییرات رنگی در مراحل بعد نیز امکان پذیر است. در صورت تمایل می توانید نگاتیو را اسکن کرده و به صورت دیجیتال چاپ کنید. انجام این کار با استفاده از نرم افزارهای گوناگون در مرحله پسا تولید امکان پذیر است.

سطح رویه

سطح رویه شیء نیز شدیدا در نوع انعکاس نور مؤثر است. سطوح مات مثل پوسته تخم مرغ، کاغذ طراحی یا پوست خشک نور را یکنواخت متفرق می سازند. زاویه برخورد نور به موضوع تفاوت چندانی ندارد. اما اگر سطح مانند شیشه یا رنگ روغن صاف و براق باشد. عملا مثل یک آیینه عمل کرده و تقریبا همه نور را به یک جهت منعکس می سازد. این را انعکاس آیینه ای می خوانند.

اگر نور با زاویه قائم بر سطح براق تابیده شود

در همان مسیر منعکس خواهد شد و تکهای نور درخشان ایجاد می گردد، به عنوان مثال، زمان عکاسی با فلاش روی دوربین از روبه روی یک پنجره شیشه ای براق یا دیوار رنگ روغن. اما اگر نور با زاویه تابانده شود نور منعکسه نیز با همان ا زاویه برمی گردد. بنابراین، اگر خواهان نقاط نورانی بر موضوع نیستید.

آرایش نور و نقطه دید دوربین خود را طوری تنظیم کنید. تا هنگام عکاسی از سطوحی که دارای انعکاس نور زیاد هستند نور شدید به دوربین تابیده نشود. (اگر از فلاش نصب شده بر دوربین استفاده می کنید باید به نقطه دید دوربین زاویه دهید.)

مواد شفاف یا نیمه شفاف

البته، هر مادهای متوقف کننده نور نیست. مثلا شیشه معمولی، پلاستیک و آب شفاف (ترنسپرنت) هستند و نور را مستقیما از خود عبور می دهند. در حالی که کاغذ کالک، ابر و شیشه مات نور انتقال داده را پخش می کنند و نیمه شفاف (ترنسلوسنت) نام دارند. در هر دو مورد اگر ماده رنگین باشد. امکان عبور طول موجهای هم رنگ خود را بیش از سایر طول موج ها فراهم می سازد. شیشه قرمز پررنگ طول موجهای قرمز را از خود عبور می دهد اما در مقابل نور آبی تقریبا متوقف کننده محسوب می گردد.

از آن جا که مواد نیمه شفاف روشنایی را پخش می کنند وقتی مقابل نور قرار گیرند شیری رنگ به نظر می آیند و نور یکنواخت تری نسبت به مواد شفاف ایجاد می کنند، حتی مواقعی که منبع نور به طور مستقیم پشت موضوع را پر نکند. دستگاه های کوچک دیدن اسلاید بر این قاعده ساخته میشوند. کیفیت نور حاصله مشابه نور بازتابانده از سطح یک پخش کننده سفید است.

انکسار

منابع نوری : وقتی نور مستقیم به صورت مایل از هوا به ماده شفاف عبور کند اتفاقات جالبی رخ می دهد. چنان که قبلا گفته شد، سرعت نور هنگام عبور از رسانه ضخیم تر کاهش می یابد. مثلا هنگام عبور نور مورب از شیشه، موج جلوتر چون زودتر به جنس ضخیم تر برخورد می کند دچار کاهش غیریکنواخت سرعت می شود.

مقالات مرتبط:

سایه ها

مجموعه لنز ها

سنجش نوردهی

نور چیست؟

بیشتر بخوانید

نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *