روش های مراقبت از لنز

روش های مراقبت از لنز

مراقبت از لنز

روش های مراقبت از لنز

مراقبت از لنز : لنز مهم ترین قسمت دوربین یا اگراندیسور است. حفاظت سطوح شیشه ای آن از اهمیت بالایی برخوردار است. این کار را روی دوربین می توان با درپوش لنز یا فیلتر ماورای بنفش شفاف انجام داد. از حمل دوربین بر شانه یا درون کیفی با وسایل پخش شده بدون داشتن حفاظی برای لنز اجتناب کنید. یک نقطه ریز بر لنز تقریبا بی اهمیت است، فقط مقدار ناچیزی روشنایی را کم می کند، اما اثر چربی انگشت، خراشها، یا لایه ای از خاک، نور را متفرق و پخش می کنند، در نتیجه از کنتراست و جزئیات تصاویر می کاهد.

روش از بین بردن گرد و خاک

بهترین راه برای از بین بردن گردوخاک، دمیدن هوا با یک فرچه دمنده یا روبیدن آرام آنها به حواشی لنز است. آثار چربی و لکه های خشک شده آب باید به وسیله پارچه نرم آغشته به محلول شست و شوی لنز پاک شوند. برای کثیفی های اساسی باید از محلول های لنزپاک کن تخصصی استفاده کرد که پس از خشک شدن یک لایه نازک تشکیل می دهد که کنده می شود، و رسوب ها را با خود می کشد. لنز خراشیده شده را می توان برای صیقل مجدد به سازنده عودت داد اما احتمالا هزینه آن موجب انجام نشدن کار می گردد.
در مورد تمیز کردن لنزها وسواس زیاد به خرج ندهید، ضرر پاک کردن وسایش بیش از حد سطح لنز بیشتر از منفعت آن است، زیرا موجب پاک شدن روکش (اندود) لنز یا خراش افتادن آن با یک دستمال کثیف می گردد. پیشگیری بسیار بهتر از درمان است. عناصر داخلی لنز باید از کثیفی در امان باشند اما کار و نگهداری بد می تواند موجب سرایت خاک و رطوبت به درون لنز گردد. نوعی قارچ با نام علمی ایروباسیدیم پولولانس که عملا بر شیشه رشد می کند، سطح شیشه را به شکل تار عنکبوت خراش می دهد و در نتیجه لنز را خراب می کند – هنگام خرید لنز دست دوم کاملا مراقب این مورد باشید.

سایه بان لنز

سایه بان لنز برای کنترل نورهای جانبی که ممکن است فلر (کدری ناشی از نور) ایجاد کنند یا کنتراست را کاهش دهند مفید است، اما برای محافظت از عنصر (المان) جلویی لنز از باران، خاک و ضربات غیرمنتظره فوق العاده است.

مقالات مرتبط :

نکاتی در مورد لنز

لنز های عکاسی

نکاتی در مورد عکاسی

تیزر تبلیغاتی


ساخت تیزر تبلیغاتی از کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی کیس کامپیوتر

تیزر تبلیغاتی اجاق گاز

بیشتر بخوانید


کنتراست
کنتراست

نور چیست
نور چیست

سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی

رنگ در نور
رنگ در نور

نمونه کارها


عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان

عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی

عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی

عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *