عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی

 عکاسی صنعتی شاخه ای از عکاسی به شمار می آید که در آن عکاس باید با استفاده از وسایل عکاسی مناسب و نورپردازی ماهرانه به نمایش دقیق، واضح و موثر از ظاهر محصول مورد نظر بپردازد. هر نوع عکسی که در زمینه معرفی، تبلیغ و یا فروش محصولی گرفته شده باشد جز عکاسی صنعتی محسوب می شود. در عکاسی تبلیغاتی عکاس باید بر مبنای هدف صاحبان کسب و کار بر نشان دادن محصول و یا ایده ی فعالیت آنها به طور موثر برای جذب بیننده به تصویر و نشان دادن اطلاعات ظاهری کامل کوشش کافی را به عمل آورد. برای انجام این کار به نحوه احسنت عکاس باید اطلاعات تکنیکی و تجربی کافی در عکاسی پرتره، عکاسی اجسام بی جان، عکاسی معماری و تصویر سازی داشته باشد.

عکاسی صنعتی امروزه از جمله کاربردی ترین شاخه های رشته ی عکاسی است که این روز ها توجهات بسیار زیادی را به خود جلب کرده و بسیار کارآمد می باشد‌. ورودِ رشته ی عکاسی به انواع و اقسام صنایع، روز به روز پر رنگ تر و بیشتر از قبل می شود، لذا امروزه عکس برداری در صنعت های بسیار زیادی لازم است.

کاربرد عکاسی صنعتی این روز ها به قدری بالا می باشد که فعالیت صنایع عدیده ای در گرو این رشته است، به نحوی که بدون بهره مندی از آن قادر به فعالیت های مطلوبی در حوزه ی خود نیستند. حال اگر شما هم از کسانی هستید که می خواهید از وجود عکاسی صنعتی بهره مند شوید و یا به هر دلیل دیگری قصد کسب اطلاعات در این رابطه را دارید، توصیه می کنیم تا انتهای متن زیر ما را همراهی کرده و به خواندن بپردازید.

حین خواندن این متن می توانید با انواع عکاسی صنعتی آشنا شده و اطلاعاتی پیرامون مزایای بهره مندی از این رشته، نکات مهمِ مرتبط با آن و ملزومات مورد نیازش کسب کنید. زیرا این ها اطلاعاتی هستند که لازم است هر کسی قبل از هر اقدامی برای بهره مندی از عکاسی صنعتی بداند و نسبت به آن ها آگاه باشند؛ پس همراه ما باشید.

بررسی انواع عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی را می توان با توجه به کاربرد های مختلفی که در صنایع گوناگون دارد در انواع متعددی معرفی کرد، انواعی که بعضی از آن ها عبارت هستند از:

عکاسی تبلیغاتی:

عکاسی تبلیغاتی را می توان کاربردی ترین نوع از عکاسی صنعتی نام برد که اگر کمی به اطراف خود نگاه کنید شاهد نمونه های متعددی از آن خواهید شد‌. عکس های انواع محصولات موجود در بیلبورد ها، تبلیغات اینترنتی و … همگی جزء این دسته شمرده می شوند. معرفی و تبلیغ انواع محصولات، برند ها، خدمات و یا حتی شخصیت های معروف با استفاده از انتشار عکس در این دسته از عکاسی صنعتی جای می گیرند.

عکاسی معماری:

این عنوان نیز به عکس هایی اختصاص دارد که مختص به عکس برداری از فضای بیرونی و یا داخلی انواع و اقسام ساختمان ها می شود. کاربرد عکاسی معماری نیز شامل موارد زیادی است که برخی از آن ها عبارت هستند از معرفی یک رستوران، فروش املاک در بنگاه های اینترنتی و … . به طور کلی تمام کاربرد های مذکور و امثالهم برای جذب مشتری بیشتر هستند.

عکاسی هوایی:

در مجموعه ی عکاسی های صنعتی این مورد نیز از جمله حائز اهمیت ترین مواردی است که بسیار به درد بخور می باشد. تمام عکس هایی که از ارتفاع بالا با استفاده از دستگاه هایی نظیر پهپاد ها و امثالهم گرفته می شوند، عکاسی هوایی نام دارند. این مورد برای تعیین فواصل کانونی، نقشه برداری و ..‌. مورد استفاده قرار می گیرد.

عکاسی غذا:

عکس هایی که از انواع و اقسام غذا ها به منظور استفاده در منوی رستوران ها و ‌… گرفته می شوند، عضوی از این نوع به حساب می آیند. با توجه به گسترش روز افزون تنوع غذا ها میزان تقاضای افراد در زمینه ی عکاسی غذا روز به روز بیش از پیش می شود.

عکاسی ماشین:

رو نمایی از برند های جدید و یا ویژگی های انواع و اقسام ماشین ها فرایندی است که به عکاسی نیاز دارد. فرایندِ عکاسی در این زمینه نیز نوعی عکاسی صنعتی به شمار می رود و در حال حاضر دارای تقاضای قابل توجهی در جامعه است.

عکاسی خبری:

به مجموعه عکس هایی که در صنعت خبر نگاری با مضمون های خبری گرفته می شوند، عکاسی خبری گویند. عکاسی خبری در صنعت اخبار و گزارش های خبری اهمیت بسزایی دارد.

عکاسی ورزشی:

عکس هایی که منجر به ثبت اتفاقاتِ منحصر به فرد و ناب ورزشی می شوند، در این گروه جای دارند. این مورد به دلیل ثبت وقایع مهم ورزشی جزء شاخه های با اهمیتِ حوزه ی عکاسی صنعتی است.

عکاسی مد:

از دیگر انواع کارآمد عکاسی صنعتی، عکاسی مد است که به منظور معرفی مدل های پوشاک و انواع البسه مورد استفاده قرار می گیرد.
و موارد دیگری از این دست مورد های مذکور.

با توجه به موارد فوق همان طور که می بینید به عکاسی هایی که در انواع و اقسام تجارت ها مورد استفاده قرار می گیرند و دارای هدفی برای درآمد زایی هستند، عکاسی صنعتی گفته می شود‌. گفتنی است در تیتر های بعدی در مورد این رشته اطلاعات بیشتری آورده ایم که دانستن آن ها لازم است.

عکاسی یکی از عناصر مهم در موفقیت کمپین های تبلیغاتی به شمار می آید. در ادامه قصد داریم تا شما را با نکاتی که می تواند در این نوع از عکاسی کمک کننده باشد آشنا سازیم.

مزایای بهره مندی از عکاسی صنعتی

شاید با خود بگویید بهره مندی از عکاسی در صنایع مزیتی ندارد چرا که روند فعالیت های صنایعی که برای مثال در تیتر قبلی به چند مورد از آن ها اشاره کرده ایم، در گرو این فرایند نیست و می توانند بدون عکاسی نیز به فعالیت های خود ادامه دهند.

اما لازم است بگوییم اگر به این صورت فکر می کنید، سخت در اشتباه هستید؛ لذا برای مثال صنعتی همچون تولید یک محصول با این که بدون عکاسی هم می تواند به فعالیت خود ادامه دهد ولی به هیچ وجه قادر به شناخته شدن نخواهد بود‌.

در واقع معرفی محصول مورد نظر با استفاده از عکس های صنعتی آن امکان پذیر می شود و پیرو آن صنعت تولید کننده ی مربوطه قادر به جذب مشتری و درآمد زایی خواهد شد.

در نتیجه گفتنی است به هیچ وجه نباید کاربرد عکاسی صنعتی را دست کم بگیرید و بایستی بدانید که این صنعت دارای مزایای پر شماری نظیر موارد زیر است:

ارائه ی جلوه ای مطلوب از صنعت مورد نظر
جذب مشتری های بیشتر
کسب درآمد بیشتر در صنعت مربوطه
و .‌‌..

با توجه به این مزایا، صنایع متعددی در حال بهره مندی از این فرایند هستند؛ فلذا لازم است بگوییم اصلی ترین مزیت این فرایند بهبود فعالیت های انواع و اقسام صنایع است، به طوری که پس از بهره مندی از آن به وضوح شاهد کارآمدی بالای عکاسی صنعتی خواهید شد‌.

 

عکاسی تبلیغاتی از کابینت آشپزخانه
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی محیطی
مونتاژ عکس صنعتی
مونتاژ عکس صنعتی
نکات مهم و حائز اهمیت در زمینه ی عکاسی صنعتی

در زمینه ی عکاسی صنعتی نکات مختلفی وجود دارند که در قسمت پایین به چند مورد از مهم ترین و حائز اهمیت ترین مورد های آن اشاره کرده ایم:

نورپردازی از جمله مهم ترین مقوله ها در زمینه ی تمام شاخه های عکاسی به ویژه عکاسی صنعتی است. در این حوزه لازم است لوکیشن هایی انتخاب شوند که نورپردازی مطلوبی دارند.
بهره مندی از عکاسان حرفه ای نیز نکته ی مهمی است که نباید از آن غافل شوید. گفتنی است عکاسانی وجود دارند که به طور تخصصی در زمینه ی ثبت عکس های تجاری و صنعتی فعالیت می کنند و لازم است برای عکاسی تجاری از این افراد بهره مند شد.
برای عکاسی صنعتی لازم است لوکیشن های مناسبی انتخاب شود. انتخاب لوکیشن بایستی با توجه به اولویت های درخواست کننده و نوع سوژه تعیین شود.
استفاده از دوربین و همچنین ملزومات با کیفیت نیز نکته ی حائز اهمیتی است که تاثیر مستقیمی در کیفیت عکاسی دارد.

ملزوماتی که در عکاسی صنعتی باید وجود داشته باشند

در عکاسی صنعتی علاوه بر دوربین ملزومات دیگری نیاز هستند که تعدادی از آن ها شامل موارد زیر می شوند:

  • سه پایه
  • لنز اضافه
  • پس زمینه ی سفید
  • ابزارآلات بازتاب دهنده ی نور
  • فلاش دوربین
  • باتری
  • و کارت اضافه ی اضافه

گفتنی است یک عکاس حرفه ای به خوبی در مورد این ملزومات اطلاعات دارد و می داند چه مدل هایی مناسب تر هستند، از این رو لازم است عکاسی صنعتی را به یک متخصص سپرد و از وجود افراد حرفه ای بهره مند شد.