مقالات

حرکت فوکوس

حرکت فوکوس

در این مقاله در مورد حرکت فوکوس صحبت خواهیم کرد.

لنزهای ساده ارزان قیمت را بی فوکوس می نامند. در عمل چین لنزی بری من مشن متسع فاصله ۳۵ متری دوربین ثابت شده است فرض بر قرار گیری عکس های روزمره سرج مون است، و موضوعات کمی دورتر یا نزدیک تر نیز با قرار گرفتن در عمق میدان (بخش سعی می همین فصل) فوکوس دیده می شوند. این امر موجب کاشت نخواهد داشت.
تمام لنزهای ساخته شده صنعتی دارای وسایل تنظیمی برای تغییر وضعیت خود به ح
عقب به ترتیب برای فوکوس نزدیکتر یا دورتر هستند. معمولا کل لنز به آرامی حدود یک سانتی متر درون استوانه لنز تغییر محل می دهد (یا وضعیت عناصر داخلی تغییر می کند شوکر یا به صورت دستی با چرخاندن حلقه فوکوس انجام می گیرد، یا از طریق موتوری تحت کنتر بک حسگر فوکوس خودکار که وضوح تصویر را تشخیص می دهد.
اغلب دوربین های کوچک (کامپکت) ببین و بینداز (پوینت آند شوت) فوکوس خودکاردارند و فاقد تنظیم فاصله هستند. لنزهای دوربین هایی که قابلیت کنترل بیشتری دارند (مثلا تمام تکتری های انعکاسی) مقیاس متحرکی از فواصل موضوع دارند که از مقابل شاخص تابت قوكو حرکت می کند. البته امکان تنظیم فوکوس بدون نگاه کردن از میان منظره یاب به صورت تخمین فاصله موضوع یا عملا اندازه گیری فاصله با متر نواری (روشی که در صنعت سینما کامر رایج است) نیز فراهم است. معمولا ضرورتی برای این کار نیست اما برای موقعیت های بسیار کم نور کارآمد است.

لنزها

تمام لنزها می توانند برای اغلب فواصل موضوع بر بینهایت فوکوس شوند. برای بیشتر لنزها این به معنای چندده متر فاصله است. حداقل فاصله فوکوس به چندین عامل بستگی دارد احتمال دارد به لحاظ مکانیکی حرکت به جلو لنز مشکل باشد، هرچه فاصله کانونی بلندتر باشد نر اپرای فوکوس نیازمند حرکت فیزیکی بیشتری است. از سوی دیگر، در مواردی که لنزهای عکاسی و منظره یاب جدا از هم باشند فوکوس کردن فواصل نزدیک تقریبا امکان پذیر نیست، این مسئله عدم دقت در کادربندی فواصل نزدیک موضوع را شدیدا افزایش میدهد بعضی مواقع لنز قادر نیست همان کیفیت بالای قدرت تفکیک نوری خود را در فواصل نزدیک حفظه کند.
لنزهای نرمال دوربین های قطع بزرگ فیلم تخت، به دلیل فاصله کانونی بلند ترشان محتاج جابه جایی بیشتری برای رسیدن به فوکوس فواصل مشابه دوربین های کوچک هستند کل قسمت جلوی دوربین جدا از پشت آن حرکت می کند، در قسمت عقب و جلو به وسیله فانوسی به م متصل هستند. به ندرت مقیاسی بر روی دوربین با لنز وجود داردا ت بجاه مستقیم به صفحه مات در پشت دوربین مطمئن خواهید شد.

مقالات مرتبط:

دیافراگم و اعداد آن

نکاتی در مورد لنز

ثبت تصاویر دیجیتال

تیزر تبلیغاتی


ساخت تیزر تبلیغاتی از کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی کیس کامپیوتر

تیزر تبلیغاتی اجاق گاز

بیشتر بخوانید


کنتراست
کنتراست

نور چیست
نور چیست

سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی

رنگ در نور
رنگ در نور

نمونه کارها


عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان

عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی

عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی

عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *