فاصله کانونی

فاصله کانونی

فاصله کانونی

چرا تغییر فاصله کانونی؟
لنزهای فاصله کانونی ثابت (غیرزوم)، که برای دوربین های قطع کوچک ۵۰ میلی متر برای ۳۵ میلی متری، ۲۸ میلیمتر برای تک لنز انعکاسی دیجیتال، ۱۰۰ میلیمتر برای قطع ۷۰×۶۰ میلی متر و ۱۵۰ میلیمتر برای ۵۷۴ اینچ هستنداغلب این ترکیبات زاویه دیدی حدود ۴۵ درجه می دهند.
برای کمک به درک این که چرا ۴۵ درجه نرمال محسوب می گردد امتحان زیر را انجام دهید، از درون منظره یاب یک تک لنز انعکاسی ۳۵ میلی متری دارای لنز استاندارد که عمودی نگه داشته شده با باز گذاشتن هردو چشم نگاه کنید. جزئیات تصویر صفحه فوکوس را با دید مستقیم مقایسه کنید. البته، چشم فضای گسترده تری را می بیند. اما در محدوده تصویرشده توسط لنز استاندارد و انتخاب شده در قطع عکس اندازه متناسب اشیاء در فواصل مختلف با دید نرمال هماهنگ است.
اگر قطع دوربین را ثابت نگه دارید اما لنز را تعویض کنید یا به فاصله کانونی بلندتر یا کوتاه تری زوم نمایید میتوانید
۱ زاویه دید را عوض کنید (جزئیات تصویر را بیشتر یا کمتر نموده تا قسمت کمتر یا بیشتری از موضوع در کادر قرار گیرد).
۲ میزان دوری یا نزدیکی خود را به / از موضوع تغییر دهید
تا اثر پرسپکتیو تصویر فشرده تر یا غلو آمیزتر شود.
هرکدام از این تغییرات تأثير مهمی در ساختار کلی تصویر دارند.
کادر کردن قسمت کمتر، یا بیشتر موضوع
تعویض لنز دوربین به فاصله کانونی بلندتر (با زوم کردن به تله) موجب بزرگتر شدن جزئیات تصویر می گردد – بنابراین باریک تر شدن زاویه دید موجب ندیدن صحنه به وسعت قبل می شود. در نگاه اول خود را به موضوع نزدیکتر حس می کنید اما این صرفأ خطای دید ناشی از بزرگنمایی است. اگر امکان نزدیک شدن کافی به موضوع نباشد ایجاد جزئیات بزرگتر بدین روش آسان است – مثلا در کارهای ورزشی و زیست شناسی یا عکاسی خبری.
هر حرکت مختصر دوربین نیز بزرگ می شود، لذا اگر از دوربین روی دست استفاده کنید، برای اجتناب از محوشدگی (بلر) بهتر است از سرعتهای شاتر سریع تری بهره گیرید. تغییر دیگر عمق میدان کمتر با همان عدد اف (عدد دیافراگم) است. به فرض داشتن موضوعات دور، یک لنز ۱۰۰ میلی متر نصف زاویه دید و دوبرابر بزرگنمایی یک لنز ۵۰ میلی متر را ارائه میدهد.
در عوض اگر لنز دوربین به فاصله کانونی کوتاه تر (یا زوم کردن به واید) تعویض شود تمامی آثار ذکرشده معکوس می گردد. فضای بیشتری خواهید داشت، با پیش زمینه و پس زمینه قابل توجه، همه چيز کوچکتر به تصویر کشیده می شود، و عمق میدان بزرگتری حاصل می آید. یک لنز زاویه باز خصوصا در محلهای تنگ مفید است، به ویژه فضاهای داخلی ساختمان که لنز استاندارد زاویه دید کافی ندارد. شبیه همین، می توانید برای عکاسی از مناظر، گروهها، یا هر موضوع بزرگی که امکان ایجاد فاصله کافی برای ثبت تمام آن در یک تصویر وجود ندارد از لنز واید بهره گیرید. لنز باید برای زاویه باز (وایدانگل) طراحی شده باشد. سعی نکنید یک لنز استاندارد ۵۰ میلیمتر برای قطع ۳۵ میلی متری را به عنوان یک لنز وایدانگل بر یک دوربین قطع بزرگتر استفاده کنید، احتمالا در گوشه های کادر با تصویری غیرواضح و تاریک روبه رو خواهید شد.

تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزر تبلیغاتی از کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی اجاق گاز

بیشتر بخوانید

کنتراست
کنتراست
نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی
رنگ در نور
رنگ در نور

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *