فلاش های دوربین

دستگاه های فلاش

فلاش های دوربین

دستگاه های فلاش

فلاش الکترونیک زمانی نور تولید می کند که یک جریان ولتاژ نسبتا قوی در میان لولهای پرشده از گاز تخلیه شود. تداوم نور فلاش معمولا ۱ / ۱۰۰۰ ثانیه یا کمتر است. به لحاظ رنگی هماهنگ نور روز از جهات دیگر مطابق همان قوانین نورپردازی تنگستن است.

دو نوع از این ابزار وجود دارد یکی فلاش خودکار (فلش گان) که معمولا برای کار روی دست است و یا به صورت داخلی در دوربین است یا بر روی دوربین نصب می شود. دیگری دستگاه های مجزای استودیویی که مانند چراغهای تنگستن قابل حرکت هستند.

گستره فلاش

گستره فلاش های خودکار باطری دار از دستگاه بسیار کوچک داخل بدنه دوربین و متصل به ، تا فلاش الحاقی گیرهای (پرنورتر و با قابلیت کج شدن، و تا فلاش بسیار قوی تر سرچکشی که پهلوی دوربین بسته می شود است.

همه اینها تمایل به داشتن کوتاه تر و منعکس کننده کاملا صیقلی دارند که هنگام استفاده مستقیم نور کیفیت تند لوله فلاش می دهند، مگر با نصب نوعی پخش کننده یا روشنایی منعکس شده یک عدسی پلاستیکی متراکم کننده پرتو تراش بر دریچه فلاش امکان باریک یا پهن کردن پرتو نور را برای هماهنگی با زوایای دید مختلف لنزهای تله فتویا وایدانگل دوربین فراهم می سازد. فلاشهای خودکار دستی باطری دار فاقد لامپ مدل هستند.

جلوه ها و فلاش قابل حمل

انواع جلوه های جالب را می توان با فلاش قابل حمل به دست آورد و امی توانید به جای منعکس ساختن معمولی نور فلاش از یک سقف سفید خودتان ورق بازتاب دهنده ای بسازید (یا بخرید و با زاویه ۴۵ درجه بر فلاش رو به بالا متصل نمایید. یک ورق بازتاب کننده را می توان در فضای خارجی برای نرم کردن نور فلاش یا نور روز استفاده کرد.
این پرتره با کم نوردهی پس زمینه و استفاده از فلاش خوکار قابل حمل با کله گی نشانه رفته به سمت بالا به یک ورق بازتاب کننده که با زاویه ۴۵ درجه نسبت به فلاش قرار گرفته عکاسی شده برای فلاش خودکار تان هم می توانید یک اسنوت بسازید تاقادر شوید مستقیما محدوده های کوچک خاصی از تصویر را روشن سازید.

عکاس از کوچک ترین نوع فلاش خودکار قابل حمل که با سیم سنکرون کوچکی از تصویر را نور دهد.

هم زمان کننده به دوربین متصل بوده استفاده کرده و آن را جلو برده تا موفق شود فقط محدوده فلاش استودیویی با برق کار می کند، و دو نوع است :

سیستم تکسر (مونوهد) و مولد (ژنراتور).

تمام قطعات الکترونیک به اضافه لوله فلاش در یک دستگاه تک سر ترکیب می شوند، متکی بر یک پایه چراغ سیستم مولد (یا جعبه قدرت (پاور پک) قوی تر و گران تر است، اغلب اجاره می شود تا خریداری. قطعات الکترونیک و کنترل کننده ها در یک دستگاه جداگانه قرار گرفته اند که توانایی تغذیه چندین کله گی (هد) فلاش را بر پایه های جداگانه دارد. هر دو نوع فلاش استودیویی از یک لامپ مدل تنگستن کوچک در هر کله گی استفاده می کنند. برای انجام دقیق کار و نمایش چگونگی نمود نورپردازی هنگام شلیک فلاش، این لامپ باید تا حد امکان هماهنگ با اندازه و محل لوله فلاش باشد. اگر خروجی یک کله گی فلاش از قدرت کامل به کسری از آن تغییر کند، لامپ مدل کم نور می شود. این امر زمانی اهمیت می یابد که از چندین کله گی تنظیم شده بر خروجی های متفاوت استفاده شود.

کیفیت نور فلاش استودیویی

کیفیت نور فلاش استودیویی بر اساس اندازه و شکل لوله فلاش و نوع منعکس کننده یا پخش کننده نصب شده بر کله گی تعیین می گردد. تک سر یک لوله تخلیه (فلاش) و منعکس کننده پشت دائمی با امکان نصب لوازم جانبی بسیار دارد.

سیستم مولد نه تنها امکان انتخاب از گستره کله گی های مختلف طراحی شده با لوله های تخلیه ای به اشکال مختلف را فراهم می سازند، بلکه دارای لوازم الحاقی گوناگون از نور موضعی (اسپات لايت) تا نور بزرگ پارچه ای جعبه نور نرم (سافت باکس) برای ارائه جلوه نور پنجره ای بسیار پخش است.

یک چتر سفید خط دار یا ساخته شده از ماده نیمه شفاف، به ترتیب در حکم یک منعکس کننده بزرگ یا پخش کننده عمل می کنند. چتر به کله گی مولد یا تک سر نصب میشود (اما مراقب لنگر پایه ها باشید، به خصوص در تک سر، در کوران و باد واژگون می گردد).

نکته

فراموش نکنید لوازم جانبی، کله گی ها، یا فقط روش استقرار فلاش (مثلا منعکس شده از
دیوار یا سقف) می تواند نورپردازی ای ارائه دهد مشابه کیفیت یک لامپ تنگستن هم اندازه خود و استفاده شده به همان روش. قوانین نورپردازی با فلاش و چراغ های تنگستن چنان که ابتدا به نظر می رسد چندان متفاوت نیستند.

مقالات مرتبط:

نکاتی در مورد شاتر

فلاش های عکاسی

طول موج ها و رنگ ها

انواع فیلتر ها در عکاسی و چگونگی استفاده از آنها

بیشتر بخوانید

نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *