فیلتر های رنگی و بی رنگ در عکاسی​

فیلتر های رنگی و بی رنگ در عکاسی

فیلتر های رنگی و بی رنگ در عکاسی

در این مقاله با توضیحاتی در مورد فیلترهای رنگی و بی رنگ درعکاسی​ در خدمت شما هستیم.

فیلتر رنگی برای عکاسی

استفاده از فیلترهای رنگی با مواد رنگی

فیلترهای رنگی با فیلم های رنگی برای تصحیح رنگ یا برای جلوه های ویژه استفاده می شوند.

فیلترهای اصلاح کننده (correction)

دو نوع فیلتر اصلاح رنگ وجود دارد. اول تعداد محدودی فیلتر نسبتا غلیظ مبدل رنگ (color conversion) که امکان عکاسی با فیلمی متعادل شده. برای یک حرارت رنگ استاندارد را زیر نوری با حرارت رنگ استاندارد دیگر فراهم می سازند. گروه دوم شامل تعداد زیادی فیلتر نسبتا روشن تر جبران رنگ ((color compensationاست، در ۶ رنگ با درجات مختلف.

اینها امکان تنظیم دقیق برای کسب نتایج گرم تر با سردتر ناشی از نوسانات پخت امولسیون، شرایط کاری، منبع نوری غیراستاندارد و غیره فراهم می سازند. استفاده از این فیلترها خصوصا با مواد رنگی ترنسپرنت است. که برعکس نگاتیوهای رنگی، به سادگی در مرحله چاپ قابل اصلاح نیستند.

فیلتر های مبدل

فیلترهای مبدل با شماره مرجع فرد زرد یا نارنجی هستند. برای پایین آوردن حرارت نور، فیلترهایی با شماره زوج، آبی بوده و حرارت رنگ را بالا می برند. این فیلترها حرارت رنگ یک منبع نور خاص را به اندازه مورد نیاز یک نوع (Type) فیلم خاص تف می دهند.

مشخصات

فیلترهای رنگی و بی رنگ درعکاسی​ : مثلا فیلتر ۸۵ بی، که نارنجی است. نور روز را به رنگ معادل نور تنگستن ۳۲۰۰ کلوین مناسب فیلم متعادل شده تنگستن تغییر میدهد. فیلتر ۸۱ إی، به رنگ صورتی بسیار روشن تر، نور لامپ های عکاسی (فتولامپ های) کمی آبی تر ۳۴۰۰ کلوین را به ۳۲۰۰ کلوین مناسب همان فیلم قبلی تغییر میدهد.

فیلتر ۸۰ ای و ۸۰ بی (اعداد زوج، و هردو آبی) به ترتیب نور تنگستن ۳۲۰۰ کلوین و ۳۴۰۰ کلوین را هماهنگ نور روز و لذا مناسب فیلم متعادل شده نور روز می نمایند. این فیلترها خصوصا بسیار مفید اند. زیرا سازندگان فیلم معدودی فیلم متعادل شده برای نور تنگستن عرضه می دارند.

ادامه

اگر بخواهیم صحنه های روشن شده با نور روز و نور تنگستن را بر یک فیلم ضبط کنیم همیشه داشتن فیلتر ۸۵ بی در کیف دوربین فیلم رول و موارد ۳۵ میلیمتری ارزشمند است. اگر نور موضوع ترکیبی ست (مثلا، استفاده از یک لامپ تنگستن به عنوان پرکننده و کاهش دهنده کنتراست در یک فضای داخلی روشن شده با نور روز). می توان فیلتر را به شکل ورق استات بر منبع نور استفاده نمود تا با دیگری هماهنگ گردد. (از یک فیلتر استات نورپردازی برای لنز استفاده نکنید؛ کیفیت نوری ضعیف آن تفکیک تصویر را به هم می زند.)

برای مطالعه  مطالبی که در مورد نورپردازی روی آن کلیک کنید.

انواع نورپردازی در عکاسی
شدت نور
تجهیزات نورپردازی

از سوی دیگر، به عنوان فیلتر جبران رنگ، بهترین انتخاب فیلترهای ژلاتینی با رنگ ها و غلظت های متنوع است. مفید ترین آنها زرد، قرمز و ماژنتا، با غلظت سی سی ۱۰، سی سی ۲۰ هستند. (ترکیب این دو تشکیل سی سی ۳۰ را میدهد). اغلب مواقع نیاز به استفاده از فیلتر بر لنز هست.

وقتی برای منبع نور (مانند لامپ های لوله ای فلوئورسنت) مورد استفاده هیچ فیلتر مبدل رنگی وجود ندارد:
• برای تنظیم دقیق رنگ های تصویر، بر اساس نمود تست های فیلم اسلاید فرایندشده. اگر مثلا، فيلم تست کمی تغییر آبی نشان دهد. آن را از ورای فیلترهای سی سی زرد با غلظت های متفاوت نگاه کنید تا نواحی رنگ خنثی نور میانی موضوع دوباره خنثی دیده شوند. قانون این است که نصف ارزش این فیلتر سی سی را هنگام عکاسی مجدد بر لنز قرار دهید.
• کمک به خنثی سازی اثر رنگی بازتاب محيط – سبزی گیاهان، تزیینات اتاق، و غیره – که ممکن است بر رنگ موضوع نیز مؤثر باشند.
• ایجاد یک خطای کوچک رنگی آگاهانه در صحنه که موجب تقویت حالتی می شود. به ترکیب و هماهنگی یک رنگ آمیزی کمک کند.

فیلترهای بی رنگ، برای استفاده با هردو فیلم تک رنگ و رنگی

چندین فیلتر مهم نیز وجود دارد که به یک اندازه در عکاسی سیاه و سفید و رنگی مفید هستند.

ماورای بنفش

ماورای بنفش

فیلترهای جاذب ماورای بنفش (UV) به نظر شیشه ساده می آیند. زیرا فقط قادر به جذب طول موج هایی هستند که چشم نمی بیند. بیشتر تشعشعات طول موج های کوتاه خورشید توسط ذرات در جو پخش می گردند – دلیلی بر آبی دیده شدن آسمان از زمین و نمود متمایل به آبی مه رقیق دوردست در مناظر با چشم. با وجود این، این ماورای بنفش پخش شده بر فیلم ها نیز ضبط می شود، تیرگی مه را افزایش داده و بر فیلم رنگی، آبی آن مبالغه آمیز است. این اثر خصوصا در مناظر مرتفع و نزدیک دریا قابل توجه است. از این رو فیلتر جاذب ماورای بنفش به ضبط نمود موضوع هماهنگ با دید چشم کمک می کند.

اغلب لنزهای دوربین های امروزی درون قطعات نوری خود یک جاذب ماورای بنفش گنجانده اند. بهتر از فیلتر یووی، برای فیلم رنگی، استفاده از فیلتر 1ای “اسکای لایت” یا “هیز” است. که دارای ته رنگ محسوس صورتی ست. بهتر است از این فیلتر برای تمام عکس های مناظر برفیلم ریورسال رنگی استفاده شود. برای جلوگیری از آبی شدن اضافی. (اگر از یک فیلتر رنگ گرم استفاده کنید آن هم مانند یک جاذب ماورای بنفش عمل می کند).

غلظت خنثی

غلظت خنثی

اینها فیلترهایی خاکستری و فاقد رنگ هستند که بر تمام طول موجها تأثیر یکسان می گذارند و فقط نور تصویر را تقلیل میدهند. فیلترهای غلظت خنثی (ND) در غلظت های متفاوت با تناسب افزایش یک سوم استاپ ساخته میشوند. یک فیلتر اِن دی۰٫۳ یا اِن دی ۰٫۶ زمانی که فیلم سریع در دوربین دارید اما نیازمند سرعت شاتر پایین (برای ایجاد حرکت محو) یا دیافراگم باز (برای عمق میدان کم) هستید، یا فقط مجبور به عکاسی در نور شدید بدون نوردهی بیش از حد باشید مفید است. فیلترهای غلظت خنثی (Neutral density) را می توان به هم اضافه کرد تا قدرت شان افزایش یابد.

فیلترهای `سیاه`

معمولا مواد حساس به مادون قرمز با یک فیلتر سیاه که متوقف کننده نور (اُپَک) به نظر می رسد استفاده می شوند، اما در واقع طول موجهای غیر مریی را از خود عبور می دهد، اینها حداکثر تاثیر ممکن را بر فیلم مادون قرمز میگذارند. در دوربین های تک لنزی انعکاسی ابتدا باید ترکیب بندی و فوکوس انجام شود و بعد فیلتر نصب گردد.

قطبی کننده

قطبی کننده

فیلتر قطبی کننده (polarizer) هم خاکستری ست، و می تواند به جای فیلتر إندی استفاده شود، اما دارای خواص اضافی غیرعادی دیگری با چندین کارآیی ست. امواج نوری عادی در تمام سطوح در زوایای قائم نسبت به جهات حرکت خود مرتعش می گردند. سطح نور قطبی شده به یک جهت محدود می شود.

برعکس بعضی موجودات، چشمان ما توان تشخیص تفاوت بین نور قطبی شده و قطبی نشده را ندارد، اما نور قطبی شده اطراف ما وجود دارد – مثلا، در نور قسمت های آبی آسمان در زوایای قائمه نسبت به نور خورشید، یا نور منعکس شده از هر سطح براق غیرفلزی در زاویه ای کم (حدود ۳۳ درجه نسبت به سطح). وقتی از فیلتر پولاریزه برای تیره کردن آسمان استفاده می کنید، به یاد داشته باشید که قوی ترین جلوه در زوایای قائمه آفتاب ایجاد می شود، و اگر از لنز واید آنگل استفاده می کنید این جلوه یک دست نخواهد بود.

ویژگی های فیلتر قطبی کننده


یک فیلتر قطبی کننده (polarizer) دارای ساختار ملکولی خاصی است. تأثیر آن را بر امواج نور شبیه تیغه برش تخم مرغ یا نرده های باریک موازی بپندارید. وقتی خطوط آن موازی سطح مرتعش ساز نور قطبی شده باشد، نور عبور می کند. اما زمانی که در زوایای قائمه هستند نور قطبی شده امکان عبور ندارد. در عمل از ورای فیلتر نگاه کنید. آن را چرخانده تا انعکاس ناخواسته ناپدید شود، یا آسمان تیره گردد، و مانند آن.
امکان حذف انعکاس نور آسمان از تمام سطوح یک دریاچه یا تمام پنجره های یک بلوک اداری به شرط انتخاب نقطه دید صحیح وجود دارد. هم چون عکاسی سیاه و سفید، آسمان آبی رنگ تیره تری پیدا می کند، لذا ابرها برجسته می شوند. وقتی انعکاس درخشندگی اطراف از رنگ اشیاء براق مانند سرامیک لعاب دار یا پلاستیک صیقلی حذف گردد، رنگها غلیظ تر دیده میشوند. اگر مشغول کپی برداری از موضوعاتی مانند نقاشی های پشت شیشه هستید، گذاشتن یک ورق فیلتر پولاریزه بر هر منبع نور به اضافه یکی بر لنز هرگونه انعکاس ایینه ای را از هر سطحی و در هر زاویه ای کنترل می کند.


قطبی کننده مدور

فیلترهای رنگی و بی رنگ درعکاسی​ . فیلترهای پولاریزه خطی (liner معمولی بر بیشتر دوربین ها خوب عمل می کنند. هرچند در بعضی از دوربینهای تک لنز انعکاسی مکانیسم سنجش نوردهی یا حسگر فوکوس را مختل می سازند. (اگر چنین شد باید به جای آن از یک فیلتر پولاریزه مدور استفاده کرد.)

(آنها دارای اثری مشابه بر تصوير هستند). پولاریزهای مدور (سیرکولار) گران تر هستند. لذا برای اطلاعات بیشتر به کتاب راهنمای دوربین تان مراجعه کنید.  از نیاز به این فیلتر مطمئن شوید.

مقالات مرتبط:

تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزر تبلیغاتی از کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی اجاق گاز

بیشتر بخوانید

کنتراست
کنتراست
نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی
رنگ در نور
رنگ در نور

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *