دیافراگم چیست و چگونه کار میکند؟

دیافراگم چیست و چگونه کار میکند؟

در اغلب لنزهای عکاسی مابين عناصر پشت و جلو شاهد روزنهای مدور با دیافراگم هستیم معمولا تعدادی تیغه سیاه فلزی که یکدیگر را می پوشانند روزنه قابل تنظیمی تشکیل می دهند که روزنه عنبیهای خوانده شده و امکان تغییر یکنواخت اندازه آن از بازترین یعنی معادل قطر لنزتا ایسته ترین یعنی فقط قسمت مرکزی لنز میسر است. این دریچه به وسيله حلقه یا اهرمی کهن اجدار خارجی استوانه لنز قرار گرفته تنظیم می شود. در دوربینهای تک لنز انعکاسی با چرخاندن حلقه دیافراگم لنز تغییر اندازه آن دیده نمی شود، مگر آن که لنز از بدنه دوربین جدا گردد (بخش دیافراگم، فصل ۴). در این دوربین ها معمولا دیافراگم تا لحظه نوردهی کاملا باز می ماند، آن زمان تا حد تنظیم شده بسته می شود (تصویر ۶-۳). احتمال دارد یک دکمه پیش نمایش بر بدنه دوربین با لنز وجود داشته باشد که دیافراگم را تا حد تنظیم شده ببندد و اثر حاصل از آن گشادگی دیافراگم دیده شود.
یک سری تنظیمات دیافراگم متناسب که با صدای کلیک نیز حس می شوند بر روی مقیاسی عددی به نام اعداد دیافراگم ( اف نامبرز) قرار دارند. توجه کنید هرچه دیافراگم متناسب کوچک تر شود عدد اف بزرگتر می شود. اعداد دیافراگم معمولا بدین صورت هستند:

اف    ۱٫۴         ۲         ۲٫۸       ۴       ۵٫۶       ۸       ۱۱         ۱۶         ۲۲

اعداد دیافراگم بر مبنای یک توافق بین المللی و متناسب با روشنایی تصویر تنظیم شده اند. در توالي فوق، اف۱٫۴٫ بازترین دیافراگم است، امکان عبور حداکثر نور را برای کسب تصویری روشن می دهد. اف۲۲٫ کوچکترین است، فقط اجازه عبور مقدار کمی از نور را می دهد، امکان کسب عمق میدان بالاتری را فراهم ساخته و برای روزهای بسیار روشن کاملا مفید است. توجه داشته باشید که مقیاس دیافراگم فراتر از مثال بالاست و دیافراگم های بازتر از اف/۱٫۴ و بسته تر از اف/ ۲۲ در بسیاری از لنزها موجود است.
تغییر به یک عدد دیافراگم بالاتر نور ردشده از میان لنز را نصف می کند، و از آنجا که دیافراگم در مرکز لنز قرار دارد کل تصویر را یکنواخت تیره یا روشن می کند.

دیافراگم(ترتیب معمول اعداد دیافراگم. خیلی از لنزها ممکن است از اف/2 بازتر شوند و از اف/16 بسته تر)

سیستم عدد اف بدین معناست که اگر هر لنزی روی عدد دیافراگم ثابتی تنظیم شود، یک روشنایی تصویری استاندارد میدهد، جدای از فاصله کانونی و اندازه دوربین. میتوانید لنزها یا دوربین های تان را عوض کنید، ولی تا زمانی که از یک عدد دیافراگم ثابت استفاده نمایید نور رسیده به فیلم تغییر نخواهد کرد (به شرطی که سرعت شاتر و مقدار ایزو هم ثابت بماند).

چگونگی کارکرد اعداد دیافراگم

اعداد دیافراگم نتیجه تقسیم فاصله کانونی بر قطر مفید دیافراگم هستند. لذا اف/۲ نشان دهنده قطر دیافراگمی معادل یک دوم فاصله کانونی است؛ اف/۴ یک چهارم آن، و غیره. سیستم به نحوی است که هر عدد دیافراگم دو عامل اصلی چگونگی شکل گیری روشنایی تصویر را کنترل کند:

فاصله بین لنز و تصویر.

برای موضوع دور (لنز فوکوس شده بر بی نهایت) تصویر یک فاصله کانونی دورتر از لنز تشکیل می شود. قانون مجذور نور نشان میدهد با دو برابر کردن فاصله منبع نور از یک سطح مشخص، نور رسیده به آن یک چهارم می گردد. از این رو تصویر یک لنز (مثلا) ۱۰۰ میلی متری دارای یک چهارم روشنایی تصویری است که با لنز ۵۰ میلی متری به دست می آید.

قطر شعاع نور.

دو برابر کردن قطر یک دایره مساحت آن را چهار برابر می کند لذا اگر دیافراگم لنز اول شعاع نوری به قطر ۱۲ میلی متر را از خود عبور دهد و دومی فقط ۶ میلی متر، تصویر اول چهار برابر روشن تر از تصویر دوم خواهد بود.

چگونگی محاسبه عدد دیافراگم

قطر مفید دیافراگم / فاصله کانونی لنز = عدد دیافراگم

در عمل، رابطه عدد دیافراگم و روشنایی در هنگام عکاسی از فاصله بسیار نزدیک مخدوش می گردد، زیرا فاصله لنز تا تصویر خیلی بیشتر از یک فاصله کانونی خواهد شد
اعداد دیافراگم را بندانها (استاپ ها) نیز می خوانند. در اوایل پیدایش عکاسی، قبل از ظهور دیافراگم های عنبیه شکل، هر بندان شامل تکه ای فلز نازک با سوراخی به اندازه ای مشخص بر آن بود که درون شکاف خاص خود در استوانه لنز قرار می گرفت. لذا در محاوره عکاسان بستن (تغییر به روزنه کوچکتر، عدد دیافراگم بالاتر) به کار می رود. واژه مخالف باز کردن است.

در عمل

پی خواهید برد در لنزهای مختلف محدوده بالاترین و پایین ترین اعداد دیافراگم متفاوت است. اغلب لنزهای دوربین های قطع کوچک تا اف/۱۶ یااف/۲۲ بسته میشوند. لنزهای بزرگتر، دوربین فیلم تخت برای ادامه تااف/۳۲ یا اف/۴۵ طراحی شده اند. دیافراگم های بسته تر برای کسب عمق میدان بالا مفید اند، اما در روزنه های بسیار بسته تفرق شروع به خرابی جزئیات تصویر می کند. بدین سبب هیچ لنزی نباید تا حد سوراخ سوزنی بسته شود.

عدد دیافراگم در لنز

عدد دیافراگم بازترین روزنه لنز، همراه فاصله کانونی، نام سازنده و شماره سریال ساخت آن، بر لبه لنز حک می گردد بسیاری مواقع دو لنز مشابه به لحاظ ساخت و فاصله کانونی پیدا می کنید، که قیمت یکی دو برابر دیگری است چون یک عدد دیافراگم (استاپ) بازتر است. این اختلاف بها برای ایجاد قابلیت عکاسی در نور ضعیف تر و یا امکان استفاده از سرعت شاتر بالاتر می تواند بسیار گران محسوب شود، خصوصا زمانی که فیلم های بسیار حساس خوبی در دسترس هستند. هرچند لنز سریع تر احتمالا کیفیت نوری (اپتیکی) بالاتری هم دارد. مثل همیشه، موضوع اصلی عملکرد در مقابل قیمت است، اما توجه داشته باشید که خصوصا دوربین های تک لنز انعکاسی دیجیتال از لنزهای کیفیت بالا استفاده می کنند.

منبع : عکاسی پایه لنگفورد.

تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزر تبلیغاتی از کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی اجاق گاز

بیشتر بخوانید

کنتراست
کنتراست
نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی
رنگ در نور
رنگ در نور

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *