مقالات

عمق فوکوس

عمق فوکوس

 

عمق فوکوس غالبا با عمق میدان اشتباه گرفته می شود.

در حالی که عمق میدان مربوط به فوکوس ساختن نورهای متفاوت از فواصل مختلف موضوع با یک تنظیم فاصله لنز است، اما عمق فوکوس عبارت از میزان تغییر فاصله لنز تا تصویر بدون محو شدن محسوس اجزای موضوع است لذا به خطای مجاز فاصله لنز تا فیلم اسی سیدی دوربین یا اگرانديسور، و دقت در فوکوس کردن مربوط است.
عمق میدان با کوچک تر شدن دیافراگم و بزرگتر شدن دایره نابه سامان مجاز افزایش می یابد. اما عمق فوکوس با نزدیک تر شدن موضوع و بلندتر شدن فاصله کانونی بیشتر می شود. (هردو عامل موجب فوکوس نور با فاصله بیشتر نسبت به لنز می گردند، مخروط های نور را باریک تر می سازند.) این خصوصیات معکوس به این معناست که در عمل . یک دوربین قطع کوچک نیازمند دقت بیشتری در نصب لنز نسبت به دوربین بزرگ است
این امر به دلیل کوتاه تر بودن فاصله کانونی لنز نرمال، و کوچک تر بودن حداکثر دایره نابه سامان قابل قبول است. یک دوربین قطع بزرگ نیازمند ساخت مهندسی پیچیده و دقیق مانند دوربین ۳۵ میلی متری نیست، و عمق فوکوس بیشتر آن امکان حرکات دوربین
بیشتری را فراهم می سازد.
وقتی به صورت بصری تصویر لنز دوربین یا اگراندیسور را فوکوس می کنید، همیشه لنز را در باز ترین حالت آن قرار دهید. این امر عمق فوکوس را به حداقل رسانده، دیدن واضح ترین نقطه را آسان تر می سازد. هنگام عکاسی از فواصل بسیار نزدیک (مكروفتو گرافی) راحت تر این است که حلقه فوکوس لنز را بر فاصله تقریبی واضح کنید – سپس کل دوربین را به عقب یا جلو حرکت داده تا به وضوح بسیار دقیق برسید. در چنین مواردی باید از عمق میدان کم بهره گرفت، از تنظیم عمق فوکوس بالای به دست آمده اجتناب کنید زیرا به زمان زیادی برای فوکوس لنز نیاز دارد.


تثبیت تصویر


یک ابداع نسبتا جدید، تثبیت تصویر (هم چنین معروف به کاهش لرزش) است، که بر اکثر لنزهای دوربین ها نصب می باشد. سیستمی از حسگرهای حرکتی، حرکت دوربین را تشخیص داده و با حرکت دادن عناصر اپتیکی داخل لنز آن را جبران می کنند، و تصویر را ثابت نگه می دارند. این سیستم اثرات حرکت دوربین را کاهش می دهد، و امکان استفاده از شاتر را تا دو استاپ پایین تر از حد معمول مقدور می سازد. لنزهای دارای تثبیت کننده (استبیلیزر) گران تر از لنزهای معمولی هستند، اما افزایش دقت وضوح شان، خصوصا در تله فتوها کاملا محسوس است.

تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزر تبلیغاتی از کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی اجاق گاز

بیشتر بخوانید

کنتراست
کنتراست
نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی
رنگ در نور
رنگ در نور

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *