کنتراست

کنتراست

کنتراست

کنتراست نور پردازی، تناسب روشنایی بین قسمت های شدیدا نورخورده موضوع و تیره ترین( سایه های غلیظ) محدوده ها ست.

فیلم عکاسی و حسگرهای سی سی دی در دوربین های دیجیتال توان ارائه طیف گسترده نور موجود در صحنه را مانند چشم انسان ندارند.

اغلب مواقع این بدان معناست که وقتی برای کسب جزئیات در روشن ترین نواحی نوردهی کنید، سایه ها به صورت سیاه بی حالت بازسازی می شوند، حتی اگر در آن محدوده جزئیات قابل رؤیت موجود باشند. 

 روش دیگری یعنی نوردهی مناسب سایه ها، جزئیات نواحی روشن تر را می سوزاند.

بزرگترین مشکل در نورپردازی

از گوشه یا از بالا ست: هرچند سطوح روشن شده در جایی که اغلب دارای نواحی سایه بزرگ است فرم و بافت بسیار خوبی را نشان می دهد.

اگر قصد بهبود جزئیات سایه را دارید احتمالا وسوسه می شوید یک منبع نور دیگر، به صورت مستقیم، از جهت مخالف اضافه کنید، اما اغلب مواقع سایه های متقاطع اضافی شکل می گیرند که مغشوش کننده، مبالغه آمیز و غیر طبیعی ست، اغلب راه حل بهتر، داشتن نوعی صفحه منعکس کننده (رفلکتور) مات در سمت سایه موضوع برای منعکس ساختن قسمتی از نور اصلی به صورت روشنایی نرم و پخش است.

این را پر کردن سایه می نامند. برای موضوعات نسبتا کوچک، پرتره و مانند آن، می توان از مقوای سفید، پارچه، روزنامه یا دیواری به رنگ روشن نزدیک به موضوع به عنوان پرکننده استفاده کرد.

برای موضوعات بزرگ زیر نور مستقیم آفتاب احتمالا باید منتظر ابری در جایی از آسمان بمانید تا مقداری نور نرم منعکس سازد، یا زمانی که خود آفتاب بخش گردد.

برای موضوعات نسبتا نزدیک می توانید از فلاشی بر دوربین ترجیحا پخش شده استفاده کنید تا کمی نور جلو را افزایش دهد.

به عنوان یک راهنما، موضوعی معمولی با داشتن روشن ترین نواحی ده برابر روشن تر از قسمت های سایه (کنتراست نور پردازی ۱ : ۱۰ ) حدودا با تمام جزئیات در یک عکس سیاه و سفید ثبت می گردد.

این نشان دهنده ۳٫۵ استاپ (عدد دیافراگم) اختلاف سنجش نوردهی بین روشن ترین و سایه ترین نواحی موضوعی با درجه (تن) نسبتا یکسان است.

معادل این امر برای یک عکس رنگی ۳:۱ است. با تجربه می توانید راجع به چگونگی تفسیر کنتراست بر فیلم قضاوت کنید، اما به عنوان یک مبتدی باید به یاد داشته باشید از پایین ترین کنتراست نور پردازی که هنگام عکاسی بهترین به نظر می رسد استفاده کنید.

کنتراست و کاربرد آن در عکاسی

بطورکلی دو نوع کنتراست وجود دارد :

-کنتراست نوری

-کنتراست رنگی

کنتراست نوری : نمونه بارز آن تصاویر سایه نما یا سیلهوت است که وجه تمایزی بین پس زمینه تاریک و پس زمینه روشن وجود دارد و سوژه با اختلاف بارزی در پس زمینه قرار میگیرد. این کنتراست اغلب در عکس های تک رنگ به شدت تاثیر گذار است. تنها عامل ایجاد تصویر در اینگونه عکس ها اختلاف روشنایی بین قسمت های مختلف کادر است.

کنتراست

 

نوع دوم کنتراست بیشتر در عکاسی رنگی مطرح است. گرفتن عکس با کنتراست رنگی صحیح اندکی دشوار است. این کنتراست اهمیت خاصی دارد،خصوصا آنجا که کنتراست کافی از نوع نوری وجود ندارد.

کنتراست رنگی

غیریکنواختی

نورپردازی غیریکنواخت اغلب مواقع مشکلی ست که در اثر کاربرد نورپردازی تند از یک چراغ اسپات یا فلاش خودکار غیر پخش، از فاصله نسبتا نزدیک ایجاد می شود، لذا عناصری از موضوع که به منبع نور نزدیک تر اند بسیار روشن تر از عناصر دورتر می گردند.

وقتی فاصله منبع نوری را که تقریبا یک منبع نور موضعی است از موضوع دوبرابر کنید، شدت روشنایی موضوع یک چهارم روشنایی اولیه می شود.

این بدان معناست که اگر یک چیدمان طبیعت بی جان را به پهنای ۱ متر با نورپردازی از پهلو در فاصله ۱ متری روشن کنید میزان روشنایی یک طرف چهار برابر (۲ استاپ) بیشتر از طرف دیگر می شود.

اگر قصد اجتناب از چنین غیریکنواختی ای (با حداقل تأثیر بر کیفیت نورپردازی) را دارید، فقط منبع نور را عقب تر بکشید، در خط مستقیم از موضوع، در فاصله ۲ متری اختلاف به یک و یک چهارم استاپ می رسد، و در فاصله ۳ متری فقط به دوسوم استاپ.

به جای دور کردن منبع نور همچنین میتوان از دیفیوزر استفاده کرد، چیدمان را باریک نمایید، یا با قرار گیری در موقعیتی که تیره ترین و کم انعکاس ترین اشياء به منبع نور نزدیک تر باشند به خود کمک کنید.

بطور کلی گرایش ما در پذیرش نورپردازی از بالا به عنوان طبیعی ترین شکل ممکن است،زیرا این معمولا موقعیت روز است.

بیشتر بخوانید

نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *