مقالات آموزشی

مقالات آموزشی در زمینه عکاسی و نورپردازی

شیوه معمول پیدا کردن نوردهی صحیح برای موضوع، سنجش با یک نورسنج دستی یا نوعی نورسنج داخل دوربین است. یادگیری استفاده از نورسنج دستی برای درک بیشتر سنجنده های داخل دوربین کمک کننده خواهد بود، زیرا روش کار شان دو خط موازی مشابه هم است.
جداول و راهنماها. هرگز جدول ساده تنظیمات نوردهی پیشنهادی همراه بسته فیلم خود را ندیده نگیرید. ممکن است روزی نورسنج یا دوربین شما کار نکند. روش اضطراری دیگر به منظور یادآوری به قرار زیر است:
نزدیک ترین سرعت شاتر را به حاصل تقسیم یک بر سرعت (عددی) ایزو استفاده کنید. سپس اف/ ۱۶ را برای آفتابی روشن، یا اف/۸ را برای شرایط ابری روشن یا معادل آن تنظیم نمایید، مثلا با فیلم ایزو ۱۰۰ سرعت شاتر را بر 100/1 یا 125/1 ثانیه بگذارید و دیافراگم را برای روز آفتابی بر اف/۱۶ تنظیم نمایید و برای هوای ابری دیافراگم را تا آف/۸ باز کنید. این امر به قانون آفتابی ۱۶ (سانی ۱۶ رول) نیز معروف است.
مشکل اساسی جداول و راهنماها این است که موضوعات را در شرایط کلی در نظر می گیرند. جداولی که سعی دارند جامع تر باشند اغلب مواقع نامفهوم می شوند. وقتی زیروبم دوربین تان را شناختید و دانستید چه فیلمی را به صورت معمول استفاده خواهید کرد، درصورت نیاز قضاوت بر نوردهی برای تان آسان تر خواهد بود.

ادامه مطلب …

دستگاه نور سنج

فیلتر چیست؟

فیلتر قطعه ساده شیشه یا پلاستیک رنگی است،که ابزار عکاسی همه کاره استف که امکان تغییر بسیار ظریف یا شدید درجه (تن) عکس را فراهم میسازد.
برای درک کامل ، به آنچه یک فیلتر نوری(اپتیکال) انجام میدهد میپردازیم.

فیلتر نوری(اپتیکال) چگونه کار میکند؟

طول موج های خاصی از نور جذب فیلتر میگردند،در حالی که بقیه به راحتی از آن رد میشوند.
این امر به عکاس اجازه میدهد نوع نور را متناسب با موضوع و فیلم انتخاب نماید و یا در صورت لزوم محدوده تاکید را تغییر دهد.
قانون این است که هر فیلتری نور هماهنگ رنگ خود را عبور میدهد و رنگ های دیگر را جذب (تیره) میکند.
خصوصا رنگ هایی که در طیف رنگ نسبت به رنگ فیلتر دورتر قرار دارند.
فیلتر های رنگی به تغییر تناسبات درجات خاکستری ایجاد شده توسط فیلم تک رنگ کمک میکند.

ادامه مطلب…

آسمان آبی با درجاتی بسیار روشن تر از آن چه چشم در همان زمان می بیند ثبت خواهد شد، زیرا فيلم به رنگ آبی بسیار حساس تر از چشم است. از این رو ابرها به ندرت نشان داده می شوند مگران امیان (بر فیلم ين) یک فیلتر نارنجی قرمز عکاسی شوند. سپس بیشتر نور آسمان آبی جذب فیلتر می شود، ابرهای سفید را در مقابل آسمان که اینک تیره شده برجسته می سازد.
اگر کل آسمان از ابرها سفید شده باشد با استفاده از فیلتری مانند نارنجی قرمز هیچ تغییری صورت نمی گیرد، و اگر آسمان فقط دارای آبی ضعیفی باشد (هم چنان حاوی بخش عمده ای از نور سفید تغییر بسیار اندکی روی خواهد داد. باید متوجه وجود سایر رنگها نیز در صحنه باشید. مثلا اگر آسمان در تصویر قسمتی از یک منظره پوشیده شده با برگ سبز درختان باشد، رنگ سبز هم تیره می شود. در این مورد اگر به جای استفاده از فیلتر نارنجی قرمز فیلتر سبز غلیظ را انتخاب کنید درجه خاکستری آسمان تقریبا به همان اندازه تیرگی فیلتر قبلی ست، اما در عوض برگ درختان روشن تر خواهند شد.
در حالی که فیلترهای رنگی غلیظ به فیلترهای کنتراست مشهور اند، یکی دو نوع روشن تر، معمولا زرد یا زرد سبز روشن، به فیلترهای اصلاح کننده معروف هستند. اینها رنگ ها را به صورت درجات خاکستری نزدیک تری به روشنایی بصری خود ضبط می کنند تا فیلم پنکروماتیک بدون فیلتر بندی. این امر فقط برای عکاسی دقیق فنی اهمیت بالایی دارد – در بقیه کارها تفاوت آن به سخنی نمایان است. هرچند، برای مناظری دارای آسمان آبی می توان با فیلتر زرد به عنوان استاندارد کار کرد.

ادامه مطلب …

تاثیر فیلتر رنگی در عکاسی سیاه و سفید

فلتر پولاریزه (قطبی کننده)  خاکستری ست، و می تواند به جای فیلتر ان دی استفاده شود، اما دارای خواص اضافی غیرعادی دیگری با چندین کارایی ست. امواج نوری عادی در تمام سطوح در زوایای قائم نسبت به جهات حرکت خود مرتعش می گردند. سطح نور قطبی شده به یک جهت محدود می شود. برعکس بعضی موجودات، چشمان ماتوان تشخیص تفاوت بین نور قطبی شده و قطبی نشده را ندارد، اما نور قطبی شده اطراف ما وجود دارد – مثلا در نور قسمت های آبی آسمان در زوایای قائمه نسبت به نور خورشید، یا نور منعکس شده از هر سطح براق غیرفلزی در زاویه ای کم (حدود ۳۳ درجه نسبت به سطح)، وقتی از فیلتر پولاریزه برای تیره کردن آسمان استفاده می کنید، به یاد داشته باشید که قوی ترین جلوه در زوایای قائمه آفتاب ایجاد می شود، و اگر از لنز وایدانگل استفاده می کنید این جلوه یکدست نخواهد بود.

ادامه مطلب …

فیلتر پولاریزه

قطع بزرگ، متوسط یا کوچک؟
1- هرچه قطع دوربین بزرگ تر باشد کیفیت تصویر نهایی افزایش می یابد – قدرت تفکیک بهتر، طرح دانه ای کمتر، درجات دقیق تر و درجه بندی بیشتر رنگ. به عنوان مثال، قطع ۴۶۵ اینچ، سطحی معادل ۱۳ برابر قطع ۳۵ میلی متری معمولی دارد؛ می توانید تا ۲۰×۱۶ اینچ (۵۰*۴۰ سانتی متر) قبل از افت کیفیت آن را بزرگ کنید در حالی که این حد برای ۳۵ میلی متری ۴۶۶ اینچ (۱۰۸۱۵ سانتی متر) است. وقتی اقدام به چاپ عکس های بزرگ نمایشگاهی کنید این اختلافات به وضوح دیده میشوند.
2- عکس های گرفته شده با دوربین های قطع کوچک دارای عمق میدان بیشتری نسبت به دوربین های قطع متوسط و بزرگ هستند (با لنزهای استاندارد هریک، و عدد دیافراگم ثابت)، حتی زمانی که به یک اندازه بزرگ شده باشند. به زبان دیگر، با یک دوربین قطع کوچک می توان با دیافراگم بسیار باز تری عکاسی کرد و همان عمق میدانی را به دست آورد که دوربین قطع بزرگ با دیافراگم بسیار بسته تر میدهد.

ادامه مطلب…

خروجی و تا حدی کیفیت دوربین دیجیتال بر مبنای مگاپیکسل (ام پی) سنجیده می شود. یک مگاپیکسل یک میلیون پیکسل است، و با ضرب تعداد پیکسل های افقی یک تصویر در تعداد پیکسل های عمودی آن محاسبه می شود – مثلا ۴۰۰۰x۳۰۰۰ پیکسل می شود ۱۲۰۰۰۰۰۰ پیکسل یا ۱۲ مگاپیکسل.

برعکس گرین های فیلم، پیکسل های یک تصویر دیجیتال در یک مشبک چهار گوش قرار می گیرند. وقتی یک تصویر دیجیتال را بزرگ کنید هر پیکسل به صورت جداگانه و واضح دیده می شود، که شبیه بزرگ کردن فیلم با گرین های نامرتب نیست، مگر این که بر فیلمی دارای گرین جدولی مانند تیمکس عکاسی کنید که گرینها شکل متفاوتی دارند. چشم انسان طرح منظم را سریع تر از طرح دانهای تشخیص می دهد، به خصوص وقتی خطوط منحنی و مورب تصویر نمود دندانه دار بیابند، و حواشی پله مانندی به نام بریدگی (آلیاسینگ) ایجاد کنند.

تعداد مگاپیکسل های دوربین مشخص کننده حداکثر اندازه خروجی تصویر نو عکس ها دارای قدرت های تفکیک خروجی متفاوتی هستند – به عنوان پیش فرض برای یک عکس دیجیتال 300 نقطه در اینچ (DPI) طبیعی محسوب می شود، زیرا از عکس چاپ شده از فیلم غیر قابل تشخیص است.

ادامه مطلب ….

مگاپیکسل

در دوربین دیجیتال به جای فیلم از یک حسگر سی سی دی (ابزار ثبت دوگانه) یا سی ماس (نیمه رسانای اکسید فلزی تکمیلی) استفاده می شود، که از مشبکی شامل ترازیستورهای نوری (فتوترازیستورها) تشکیل شده تا شدت نور رسیده به صفحه فوکوس را حس کند. حسگرهای سیماس با حسگرهای سی سی دی کمی تفاوت دارند، بدین طریق که حسگرهای سیماس مصرف برق کمتری دارند و از ماده حساس به نور متفاوت ایجاد شده اند.
در نوردهی، به تناسب نور رسیده به هر پیکسل، بار الکتریکی تولید می شود. یک رنگی بر روی حسگر قرار می گیرد تا قسمت های قرمز، سبز و آبی (ارجی بی) نور را جداگان کند، و از طریق مبدل آنالوگ به دیجیتال ای دی سی) داخلی دوربین به جریانی از علائی (دیجیتال) تبدیل می گردد – هر تصویر یک پوشه (فایل) ایجاد می کند. هرچه پیکسلهای باشند، اندازه فایل بزرگ تر می شود و قدرت تفکیک (رزولوشن) جزییات در تصویر افزایش می یابد.
برعکس سیستم قیاسی (آنالوگ)، که حق انتخاب فیلم رنگی یا سیاه و سفید را دارید دوربین های دیجیتال فقط قادر به کار در سیستم آرجیبی هستند. هرچند با بعضی از دوربین ها می توانید بر تنظیم سیاه و سفید کار کنید (بعضی از دوربین ها جلوه های افکتهای اضافی مانند سپیا قهوه ای سرخا نیز دارند، اما تصویر بعد از عکاسی توسط نرم افزار داخلی دوربین به قالب مقیاس خاکستری (گری اسکیل) در می آید.

ادامه مطلب…

• تغییر فاصله کانونی لنز دوربین اندازه تصویر و لذا زاویه دید را تغییر می دهد.
• فاصله کانونی بلند تر بر قسمت کوچک تری از صحنه متمرکز می شود؛ زاویه دید باریک تر و عمق میدان کمتری می دهد؛ و در محوی تصویر ناشی از تكان دوربین اغراق می کند.
• فاصله کانونی کوتاه تر (لنز وایدانگل) قسمت بیشتری از صحنه را در کادر می گنجاند؛ جزئیات تصویر را کوچک تر می کند؛ عمق میدان را افزایش می دهد؛ و محوی تكان دوربین را کاهش می دهد. وایدانگل های بسیار قوی (اکستریم وایدانگل ها) اشکال ظاهری موضوعات خارج از مرکز عکس را تحریف می کنند.
• برای اغراق در اثرات پرسپکتیو، نزدیک تر روید و یک لنز وایدانگل بگذارید. برای تخت کردن پرسپکتیو، دورتر روید و لنزی با فاصله کانونی بلند تر انتخاب کنید.
• لنزهای دارای فاصله کانونی بسیار بلند تصاویری کاملا غیر طبیعی می دهند. اغلب مجموعه های چند کاربردی شامل لنزهای وایدانگل و تله فتو متوسط به اضافه یک لنز نرمال هستند، یا (دوربین های قطع کوچک) یک زوم یا بیشتر که تمام این فواصل کانونی را پوشش دهد.

ادامه مطلب…

این مهم را فراموش نکنید که لنزها پرسپکتیو را تغییر نمی دهند، زیرا پرسپکتیو صرفا متأثر از نقطه دید شما ست. به وسیله تغییر فاصله كانونی همزمان با تغییر فاصله از موضوع شاهد تأثیری مهم و قوی بر پرسپکتیو عکس خواهید بود. پرسپکتیو خود مربوط به نمود اشیاء متناسب با اندازه آنها در فواصل مختلف است، و این که چگونه خطوط موازی از یک نقطه دید مورب به سوی نقطه ای دوردست همگرا میشوند – همه اینها حسی قوی از عمق و فاصله در یک تصویر دوبعدی از صحنهای سه بعدی القا می کنند.
اگر به دیوار باغی با ارتفاع یکسان به صورت مورب نگاه کنید، نزدیک ترین قسمت را بسیار بلندتر از دورترین قسمت می بینید. اختلاف بین این دو ارتفاع تناسب مستقیم با فاصله های شان از شما دارد، لذا اگر نزدیک ترین قسمت ۳ متر و دورترین قسمت ۱۲ متر با شما فاصله دارد، تناسب ارتفاع ۱:۴ است. اما عقب بروید تا در ۱۰ متری نزدیک ترین قسمت قرار گیرید و دورترین قسمت ۱۹ متر شود (۹ متر+۱۰ متر). تناسب به ۱:۹,۱ می رسد؛ و از شیب پرسپکتیو بصری دیوار کاسته می شود.

ادامه مطلب…

پرسپکتیو

چرا تغییر فاصله کانونی؟
لنزهای فاصله کانونی ثابت (غیرزوم)، که برای دوربین های قطع کوچک ۵۰ میلی متر برای ۳۵ میلی متری، ۲۸ میلیمتر برای تک لنز انعکاسی دیجیتال، ۱۰۰ میلیمتر برای قطع ۷۰×۶۰ میلی متر و ۱۵۰ میلیمتر برای ۵۷۴ اینچ هستنداغلب این ترکیبات زاویه دیدی حدود ۴۵ درجه می دهند.
برای کمک به درک این که چرا ۴۵ درجه نرمال محسوب می گردد امتحان زیر را انجام دهید، از درون منظره یاب یک تک لنز انعکاسی ۳۵ میلی متری دارای لنز استاندارد که عمودی نگه داشته شده با باز گذاشتن هردو چشم نگاه کنید. جزئیات تصویر صفحه فوکوس را با دید مستقیم مقایسه کنید. البته، چشم فضای گسترده تری را می بیند. اما در محدوده تصویرشده توسط لنز استاندارد و انتخاب شده در قطع عکس اندازه متناسب اشیاء در فواصل مختلف با دید نرمال هماهنگ است.
اگر قطع دوربین را ثابت نگه دارید اما لنز را تعویض کنید یا به فاصله کانونی بلندتر یا کوتاه تری زوم نمایید میتوانید
۱ زاویه دید را عوض کنید (جزئیات تصویر را بیشتر یا کمتر نموده تا قسمت کمتر یا بیشتری از موضوع در کادر قرار گیرد).
۲ میزان دوری یا نزدیکی خود را به / از موضوع تغییر دهید

ادامه مطلب…

فاصله کانونی

قدیمی ترین و مشکل ترین شیوه ترکیب بندی و فوکوس دقیق همچنان در دوربین های قطع بزرگ حرفه ای ویو کمرا استفاده می شود. یک صفحه شیشه ای مات در پشت دوربین امکان تصویر ایجاد شده توسط لنز را فراهم می آورد. وقتی فیلم را در دوربین م دهید دیگر امکان دیدن تصویر بر صفحه مات وجود ندارد.
آرایشی دیگر، که تاریخ آن به دوربین های اولیه اماتوری برمی گردد، وجود منظره یاب مستقل قرار گرفته در بدنه دوربین همانند دوربین های کوچک (کامپکت) امروزی است. این روش دید جداگانه مستقیمی از موضوع می دهد، و با دریچه ای به همان زاویه دید و تناسب ابعادی تصویر لنز دوربین می دهد قاب بندی می گردد. مشکل سیستم منظره یاب مستقیم این است که گرچه موضوعات دور کاملا درست کادر بندی می شوند، ولی هرچه به موضوع نزدیک تر شوید جابه جایی و عدم دقت تصویر نسبت به آنچه در منظره یاب می بینید خواهید بود. از آنجا که این خطا به سبب نقاط دید جداگانه، موازی لنز دوربین و منظره یاب است خطای دودید، (خطای پارالکسی) نام دارد. داخل دریچه منظره یاب یک خط تصحیح برای نمایش ارتفاع واقعے تصویر هنگام عکاسی از فواصل نزدیک وجود دارد.

ادامه مطلب …

 لنزهای عکاسی به صورت چند عنصری ساخته می شوند تا به تصحيح انحرافات نوری ایجادشده از عناصر تک کمک شود. برای به حداقل رساندن انعكاسات بر سطوح شیشه روکشی بر شیشه اندود می شود. کوچک ترین و بزرگ ترین تنظیمات دیافراگم نیز برای کمک به کاهش آثار انحراف محدود می گردد.
• به دلیل انحرافات ذکر شده در بالا، در هر دو انتهای ممکنه حاصل نمی شود. معمولا تنظيم این دو حد می باشد.
• فاصله کانونی یک لنز نرمال دوربین تقریبا معا طراحی شود که کیفیتی مناسب و یکسان بر کل سطح کوچک تر باشد فاصله کانونی مورد استفاده نیز کوتاه میگردد.
• هرچه فاصله کانونی بلند تر باشد برای فو کوس یک تصویر خارج از فوکوس از یک نقطه موضوع به صورت دایره نابه سامان پخش فیزیکی بیشتری توسط لنز هستیم.
• فوکوس (دستی یا با مکانیزم خودکار) از بی نهایت تا نزدیکترین فاصله موضوع که لنز توان حفظ کیفیت تصویر را دارد مشخص می گردد؛ همچنین با دقت منظره یاب دوربین.
• دیافراگم های متناسب براساس اعداد دیافراگم تنظیم می شوند. هر عدد حاصل تقسیم فاصله كانونی بر قطر دیافراگم مؤثر است، بنابراین پایین ترین عدد دیافراگم دلالت بر بازترین قطر روزنه دارد. تغییر هر عدد دیافراگم نور تصویر را دو برابر یا نصف می کند. معمولا مقياس بدین ترتیب است: اف/۱٫۴، ۲، ۲٫۸، ۴، ۵٫۶، ۸، ۱۱، ۱۶، ۲۲، ۳۲، ۴۵.

ادامه مطلب…

نکاتی در مورد لنز

فاصله کانونی و زاویه دید
لنزها می توانند ابعاد متنوعی از صحنه روبروی شان را از یک دید بسیار باز تا کاملا باریک را ثبت نمایند. میدان دید طبیعی چشم انسان تقریبا ۴۵ درجه را پوشش می دهد بنابراین لنز دوربینی که این زاویه را پوشش دهد نرمال یا استاندارد شناخته می شود. این تقریبا معادل قطر قطع تصویر دوربین است. به عبارت دیگر:
برای یک دوربین ۳۵ میلی متری (۲۴۶۳۶ میلی متر)، لتزی با فاصله کانونی حدود ۵۰ میلی متر نرمال است.
برای یک دوربین فیلم رول ۷۰×۶۰ میلی متر، یک لنز استاندارد حدود ۸۰ تا ۱۰۵ میلی متر است.
برای اندازه تصویر دوربین های ای پی اس (۳۰×۱۷ میلی متر)، لنز نرمال ۲۵ میلی متر است.

ادامه مطلب…

لنزهای عکاسی
دیدیم یک لنز شیشه ای ساده تصویری به مراتب بهتر (به لحاظ دقت وضوح) از یک سوراخ سوزنی می دهد. هرچند کیفیت آن با کیفیت استاندارد مورد نیاز عکاسی فاصله بسیار دارد. لنزهای تک عنصری ساده اغلب اشکال را تحریف، و رنگ های اضافی در حواشی موضوع تولید می کنند یا نمود تیرگی کلی ایجاد می نمایند. این نتایج تأثیر بسیار خاصی دارند طوری که بعضی مواقع به عنوان فضاساز (اتمسفریک) یا رؤیایی (رمانتیک) توصیف می شوند، در این صحنه ها برخلاف تصویر کلاسیک عکاسی که دارای جزئیات دقیق واقعی ست با تصویری روبرو هستیم که از واقعیت فاصله گرفته و بیشتر آن جهانی است. این معمولا چیزی نیست که از تصویر انتظار دارید بلکه لنزی می خواهید که قادر به تولید تصاویر کیفیت بالای دارای وضوح و جزئیات باشد. بعضی از جلوه های تولید شده توسط دوربین پین هول یا ذره بینی را می توان با افزودن دیفیوزرها یا فیلترها بر دوربین، یا با تغییرات دیجیتال بعدی و یا در مرحله چاپ به دست آورد. هرچند اختلافاتی بین این روشها وجود دارد که قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب روش باید آنها را امتحان کنید.

ادامه مطلب…

لنزهای عکاسی

نور در خطوط مستقیم حرکت می کند، همانند حرکت موج. واحد سنجش طول موج نانومتر است. نور مریی قسمت کوچکی از طیف گسترده تشعشعات الكترومغناطیس است. انتقال انرژی در قالب فوتونها انجام می گیرد.
• چشم قادر به تشخیص طول موجهای ۴۰۰ الی ۷۰۰ نانومتر به ترتیب، بنفش، آبی، سبز، زرد، قرمز (طیف مریی ست. در صورت وجود همه رنگ ها با هم ، نور سفید دیده میشود.
• موضوعات روشن شده با منبع نور مستقیم متراکم سایه های تند، با حواشی تیز ایجاد می کنند. منابع نوری که دارای دهانه بزرگ (شامل نور تند پخش شده هستند سایه های نرم تر، و تدریجی می دهند.
• یک ماده متوقف کننده نور مقداری از نور تابیده شده را جذب و بقیه را منعکس می سازد.
• سطوح صاف و براق انعکاس آیینه ای – نور مستقیمی که بیشتر از یک جهت منعکس شود – میدهند. نور مورب تابیده بر این سطوح در زاویه ای مساوی با زاویه تابش منعکس می شود. سطوح مات، نور منعکسه را یکنواخت تر در همه جهات پخش می سازند.

ادامه مطلب…

نکاتی در مورد نور

آن‌چه به صورت نور می بینیم صرفا قسمتی از طیف وسیع تشعشعات الکترومغناطیس است. این طیف شامل امواج رادیویی با طول موج صدها متر و امواج گاما و دیگر امواج کیهانی با طول موجهای کمتر از یک هزارم میلی متر است. هر باریکه (باند) امواج الکترومغناطیس به باند بعدی متصل است، اما دارای خواص مختص به خود می باشد. بعضی، مثل رادیو، توان انتقال به فواصل بسیار دور را دارند. بعضی دیگر چون اشعه اكس توان شکافتن فولاد، یا نابودی بافت انسانی را دارند. به هر حال، اغلب این تشعشعات به طور مستقیم برای چشم انسان قابل دیدن نیستند. چشم انسان فقط به باند کوچکی از این امواج بین طول موج های تقریبی ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر حساس است. (یک نانومتر یک میلیونیم میلی متر است). این باریکه محدود طول موجها را طیف مریی می خوانند.

اگر یک منبع نور ترکیب یکنواختی از تمام طول موجهای مریی ایجاد کند روشنایی آن سفید و بی رنگ به نظر می آید

ادامه مطلب…

طول موج‌ها و رنگ‌ها

• عکاسی یک رسانه است – روشی برای ارتباط با واقعیتها یا تخيلات، و با بیان عقاید. عکاسی نیازمند مهارت و قابلیت هنری در تناسبهای متفاوت است.
• اگر خواهان استفاده کامل از ابزار آلات و داشتن اعتماد به نفس هستید وجود دانش تکنیکی الزامی است. شناخت روش شما را بر چه و چرا؟ (محتوا و معنای عکس) متمرکز می سازد.
• همیشه از وسایل عکاسی و فرایند روز اطلاعات کامل داشته باشید. به نوع تصاویری که با آن وسایل می توان ایجاد کرد فکر کنید.
• در عکاسی سنتی تصویر موضوع توسط لنز دوربین شکل می گیرد و بر فیلم آغشته به لایه ای از هالید نقره ثبت می شود. فرایند با محلولهای شیمیایی، در تاریکی صورت می گیرد.

ادامه مطلب…

نکاتی در مورد عکاسی​

عمق فوکوس غالبا با عمق میدان اشتباه گرفته می شود، در حالی که عمق میدان مربوط به فوکوس ساختن نورهای متفاوت از فواصل مختلف موضوع با یک تنظیم فاصله لنز است، اما عمق فوکوس عبارت از میزان تغییر فاصله لنز تا تصویر بدون محو شدن محسوس اجزای موضوع است لذا به خطای مجاز فاصله لنز تا فیلم اسی سیدی دوربین یا اگرانديسور، و دقت در فوکوس کردن مربوط است.
عمق میدان با کوچک تر شدن دیافراگم و بزرگتر شدن دایره نابه سامان مجاز افزایش می یابد، اما عمق فوکوس با نزدیک تر شدن موضوع و بلندتر شدن فاصله کانونی بیشتر می شود.

ادامه مطلب…

عمق فوکوس

برای درک دلیل تأثیر دیافراگم بر کارکرد عمق میدان، باید نگاهی مجدد به چگونگی فوکوس کردن یک لنز بر یک نقطه تصویر از یک فاصله مشخص داشته باشیم، که وابسته به میزان فاصله موضوع تا لنز است. قسمتهای دیگر موضوع، نزدیک تر یا دورتر از لنز در نقطه ای دورتر یا نزدیکتر فوکوس می شوند، به جای نقاط نور، دوایری از نور ایجاد می گردد. آنها را دوایر نابه سامان (سیرکلز او کانفیوژن) می خوانند. دوایر نابه سامان بزرگ، بر روی هم قرار می گیرند و یک تصویر محو می دهند. البته اگر دوایر نسبتا کوچک باشند، واضح به نظر می آیند، زیرا قدرت تفکیک چشمان ما محدود است.
هنگام دیدن عکس نهایی حتی اگر دوایر ریزی به جای نقاط نور بر تصویر وجود داشته باشند، تصویر واضح قابل قبولی خواهید دید. بالاترین قطر قابل قبول این دوایر برای اکثر مردم در عکس نهایی ۰٫۲۵ میلی متر است. (همین امر در مورد آرایش نقاط بر صفحه کامپیوتر نیز صادق است. سازندگان لنزهای دوربین های قطع ۳۵ میلی متری بر این باور اند که در عکس بزرگ شده ۲۵×۲۰ سانتی متر (۸۸۱۰ اینچ) – بزرگنمایی x۸ تصویر فیلم – بزرگترین دایره نابه سامان قابل قبول بر فیلم ۰۰۳ = 8 + ۰٫۲۵ میلی متر است.

ادامه مطلب…

کارکرد عمق میدان

دیافراگم و اعداد اف
در اغلب لنزهای عکاسی مابين عناصر پشت و جلو شاهد روزنهای مدور با دیافراگم هستیم معمولا تعدادی تیغه سیاه فلزی که یکدیگر را می پوشانند روزنه قابل تنظیمی تشکیل می دهند که روزنه عنبیه ای خوانده شده و امکان تغییر یکنواخت اندازه آن از بازترین یعنی معادل قطر لنزتا ایسته ترین یعنی فقط قسمت مرکزی لنز میسر است. این دریچه به وسيله حلقه یا اهرمی کهن اجدار خارجی استوانه لنز قرار گرفته تنظیم می شود. در دوربینهای تک لنز انعکاسی با چرخاندن حلقه دیافراگم لنز تغییر اندازه آن دیده نمی شود، مگر آن که لنز از بدنه دوربین جدا گردد

ادامه مطلب …

دیافراگم و اعداد اف

لنزهای ساده ارزان قیمت را بی فوکوس می نامند. در عمل چین لنزی برای دیدن دقیق موضوع در فاصله ی 2.5  متری دوربین ثابت شده است و حرکت فوکوس ندارد فرض بر قرار گیری عکس های روزمره سرج مون است، و موضوعات کمی دورتر یا نزدیک تر نیز با قرار گرفتن در عمق میدان (بخش سعی می همین فصل) فوکوس دیده می شوند. این امر موجب کاشت نخواهد داشت.
تمام لنزهای ساخته شده صنعتی دارای وسایل تنظیمی برای تغییر وضعیت خود به ح
عقب به ترتیب برای فوکوس نزدیکتر یا دورتر هستند. معمولا کل لنز به آرامی حدود یک سانتی متر درون استوانه لنز تغییر محل می دهد (یا وضعیت عناصر داخلی تغییر می کند شوکر یا به صورت دستی با چرخاندن حلقه فوکوس انجام می گیرد، یا از طریق موتوری تحت کنتر بک حسگر فوکوس خودکار که وضوح تصویر را تشخیص می دهد.

ادامه مطلب …

فوکوس دوربین

علاوه بر لوازم الحاقی آمده در تصویر، موارد کمکی در نورپردازی ممکن است شامل صفحات منعکس کننده (رفلکتور) تاشوی پارچه ای یا نوع دست ساز آن باشد که یک طرف آن مقوای سفید است و طرف دیگر آن فویل آلومینیم آشپزخانه که مچاله و سپس باز شده است تا جلوه های دیگری بدهد. فروشندگان لوازم ساختمانی ورق های بزرگی از جنس فوم پلی استیرن دارند که برای عایق کاری طراحی شده و می تواند به عنوان یک رفلکتور استودیویی مطلوب بزرگ و سبک عمل نماید. همچنین ممکن است به پایه هایی برای پرده کاغذی پس زمینه، یک بازوی متحرک (بوم) چراغ، گیره ها، نوار چسب، مقوای مشکی و سفید نیاز داشته باشید. گیره های سگی (بولداگ) و سوسماری (کوروکودیل) ابزارهای ارزشمندی برای اتصال لوازم جانبی به چراغ ها یا دکور هستند، هم چنین گیره های چوبی لباس نیز در مقابل حرارت بسیار مقاوم اند. هنگام کار در محلی که ترکیب دو نوع نور وجود دارد استات آبی یا لامپ های دارای رنگینه آبی تور روز برای هماهنگی نورپردازی تنگستن با رنگ نور روز مفید است. به همین شکل استات نارنجی، نصب شده بر فلاش می تواند آن را با یک محیط روشن شده با تنگستن هماهنگ سازد.

ادامه مطلب …

منابع دیگر نور مصنوعی گستره ای از لامپ های تنگستن جدا از نوع استودیویی ۳۲۰۰ درجه کلوین که استاندارد فیلم رنگی نور مصنوعی (تنگستن) ست وجود دارد. ممکن است بخواهید با لامپ عکاسی (فتولمپ) یا “فلاد عکاسی (فتوفلادها) و لامپ سینمایی کوارتزايد، که دارای شدت بالا اما کمی آبی تر است و با حرارت رنگ ۳۴۰۰ کلوین و برای فیلم خام رنگی سینمایی طراحی شده کار کنید. نتایج بر فیلم تنگستن ۳۲۰۰ کلوین دارای کمی سایه رنگ آبی خواهد بود مگر با یک فیلتر اصلاح کننده نارنجی روشن عکاسی کنید.
لامپ های خانگی نور کمتری دارند و رنگ گرم تری نسبت به لامپهای استودیویی ارائه میدهند

ادامه مطلب …

فلاش های عکاسی زمانی نور تولید می کند که یک جریان ولتاژ نسبتا قوی در میان لوله ای پرشده از گاز تخلیه شود، تداوم نور فلاش معمولا 1000/1 ثانیه یا کمتر است و به لحاظ رنگی هماهنگ نور روز. از جهات دیگر مطابق همان قوانین نورپردازی تنگستن است. دو نوع از این ابزار وجود دارد یکى فلاش خودکار (فلش گان) که معمولا برای کار روی دست است و یا به صورت داخلی در دوربین است یا بر روی دوربین نصب می شود، و دیگری دستگاه های مجزای استودیویی که مانند چراغ های تنگستن قابل حرکت هستند.
گستره فلاش های خودکار باطری دار از دستگاه بسیار کوچک داخل بدنه دوربین و متصل به لنز، تا فلاش الحاقی گیره ای (پرنورتر و با قابلیت کج شدن اتصویر)، و تا فلاش بسیار قوی تر سرچکشی، که پهلوی دوربین بسته می شود است، همه اینها تمایل به داشتن لوله فلات کوتاه تر و منعکس کننده کاملا صیقلی دارند که هنگام استفاده مستقیم نور کیفیت تند می دهند، مگر با نصب نوعی پخش کننده یا روشنایی منعکس شده.

ادامه مطلب..

فلاش های عکاسی

چراغ های نورپردازی تنگستن بدین دلیل چنین نامیده می شود که لامپ های اش شامل یک رشته (فیلامان) نازک از فلز تنگستن هستند که هنگام عبور جریان الکتریسیته از آن داغ و ملتهب شده و نور از خود ساطع می کنند. مانند لامپ های حبابی خانگی، همچنین لامپ هایی که در چراغ قوه، چراغ های جلوی اتومبیل، و امثال آن استفاده می شود.

چراغ های نورپردازی تنگستن که برای ارائه نور تند طراحی شده اند از فيلامان های متراکم بهره برده و می توانند جلوه ای ایجاد کنند تا حد امکان نزدیک به یک نقطه نور. فيلامان درون پوششی از کوارتز شفاف پرشده با بخار هالوژن (اغلب ید) قرار دارد و از این رو تنگستن هالوژن یاکوارتز/يد، (کیو آی) نامیده می شود.

ادامه مطلب…

همان طور که اشاره شد، لوازم نورپردازی به دو نوع تقسیم می شوند – لامپ های تنگستن، و فلاش.

چراغ های تنگستن امکان ملاحظه دقیق چگونگی تأثیر نور بر نمود موضوع را فراهم می آورند. فلاش (فلاش خودکار یا فلاش استودیویی) فاقد گرما و روشنایی زننده لامپ تنگستن است، و نور خروجی بسیار زیادی برای لحظه ای کوتاه می دهد.

این امر اجازه کار با دوربین روی دست را داده، و امکان ارائه تصویری بدون محوشدگی را از موضوع متحرک می دهد. همچنین رنگ فلاش هماهنگ با نور روز است.

اغلب فلاش های استودیویی دارای یک لامپ مدل تنگستن داخلی هستند که به پیش نمایی چگونگی نمود نورپردازی هنگام روشن شدن فلاش کمک می کنند.

ادامه مطلب….

شدت نور (روشنایی) مستقل از کنتراست، یکنواختی، و بقيه است. لازم به ذکر است که چشم انسان اغلب مواقع در نور بسیار شدید و یا نور بسیار کم دچار اشتباه می شود.

تنظیمات نوردهی، همراه با حساسیت فیلم یا سی سی دی، روشنایی تصویر را کنترل می کنند. با استفاده از یک دوربین نوردهی خودکار میزان نور به صورت غیر مستقیم بر عمق میدان و ایجاد حرکت محو (بلر) مؤثر است – مثلا، روشنایی زیاد و فیلم سریع (حساسیت بالا) به سمت دیافراگم بسته و سرعت شاتر سریع هدایت می شود.

احتمالا در شرایط کم نور نیازمند زمان نوردهی طولانی هستید که همین در فیلم رنگی غالبا رنگ های تحریق شده می دهد.

ادامه مطلب ….

بهترین روش برای تعریف کیفیت منبع نور از طریق نوع سایه ای ست که از موضوع می افکند ممکن است سایه تند (هارد) و مشخص، یا نرم (سافت) و تدریجی باشد، یا چیزی بین این دو کیفیت نورپردازی وابسته به اندازه منبع متناسب با فاصله آن از موضوع است. تندترین نور با استفاده مستقیم از کوچکترین و موضعی ترین منبع نور ایجاد می شود، همچون یک نورافکن موضعی (اسپات) یا یک پرتوافکن حبابی، یک فلاش خودکار کوچک، یک چراغ قوه، نور مستقیم خورشید یا ماه یا منبع نوری هماهنگ آنها. (خورشید و ماه به لحاظ اندازه بسیار بزرگ هستند، اما به دلیل فاصله بسیار زیاد شان به صورت یک منبع نسبتا کوچک و متراکم در آسمان در می آیند. تمام این منابع نور به لحاظ شدت و رنگ بسیار متفاوت اند، ولی اگر مستقیم استفاده شوند همه آنها سایه هایی با حواشی تیز می سازند 
نرم ترین نور از یک منبع بزرگ و پوشش دار ایجاد می شود. این نور می تواند آسمان تمام ابری یا یک پنجره یخ زده باشد. می تواند یک لامپ یا فلاش باشد با یک منعکس کننده مات سفید با قطر زیاد، یا یک ردیف لامپ لوله ای فلوئورسنت. هر منبع نور تندی با قرار گرفتن یک ورق بزرگ از جنس ماده پخش کننده، مانند کاغذ کالک، بین آن منبع و موضوع یک نور نرم ارائه میدهد. هرچه پخش کننده بزرگتر و نزدیک تر به موضوع باشد نور نرم تری ایجاد می شود. همچنین می توان یک منبع تند را مستقیما به یک منعکس کننده مات مثل یک چتر مخطط سفید، مقوا، سقف یا یک دیوار نزدیک تاباند، و صرفا از نور منعکس شده از آن برای روشنایی موضوع استفاده کرد.

ادامه مطلب…

مشخصات اصلی نور

لنزها می توانند ابعاد متنوعی از صحنه روبروی شان را از یک دید بسیار باز تا کاملا باریک را ثبت نمایند، میدان دید طبیعی چشم انسان تقریبا ۴۵ درجه را پوشش می دهد بنابراین لنز دوربینی که این زاویه را پوشش دهد نرمال با استاندارد شناخته می شود. این تقریبا معادل قطر قطع تصویر دوربین است. به عبارت دیگر:

ادامه مطلب…

فاصله کانونی و زاویه دید لنز

هدف اصلی در طراحی و ساخت تجهیزات عکاسی تولید لنزهایی است که عیوب نوری (معروف به انحرافات)را به حداقل رساند در حالی که قدرت تفکیک جزئیات و روشنایی تصویر را افزایش دهد. برای دستیابی به این منظور سازندگان تجهیزات عکاسی طيف خاصی از شیشه های نوری را مورد استفاده قرار میدهند، هریک با خصوصیات انکسارو پخش نور متفاوت. لذا لنز عکاسی دارای ساختار پیچیده ای است، شامل یک سری از عناصر با اشکال متفاوت ساخته شده از شیشه های مختلف جهت خنثی سازی انحرافات. درواقع، لنزی با فاصله کانونی نرمال دوربین معمولا بین ۵ تا ۸ عنصر دارد

ادامه مطلب…

عناصر تشکیل دهنده لنز دوربین

نور در تمام جهات از یک منبع نور کوچک یا متمرکز تشعشع میابد و در خط مستقیم به طرف خارج حرکت میکند.
یک منبع نور کوچک مانند یک لامپ حبابی ساده یا یک شمع ، نوری نسبتا تند با سایه های غلیظ دارای حواشی تیز ایجاد میکند.
خورشید (یا در واقع ماه) در یک آسمان صاف اثری مشابه دارد،زیرا فاصله زیادش آن را منبع نور کوچکی به حساب می آورد.
فلاش های کوچک یا چراغ قوه ها هم اثری مشابه ایجاد میکنند.

ادامه مطلب

سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

نرم ترین نور ها نیز با استفاده از یک منبع بزرگ و پوشش دار انجام میشوند،مثل آسمان ابری،هرچقدر اندازه دیفیوز(پخش کننده) بزرگتر و نزدیکتر به موضوع باشدنور نرم تری ایجاد خواهد شد.
هر منبع نور تند با گرفتن یک ورق بزرگ از ماده پخش کننده مانند کاغذ کالک بین آن منبع نور و موضوع یک نور نرم را ارائه میدهد
جهت منبع نور مشخص کننده این است که نور و سایه موضوع کجا می افتند،افتادن نور و سایه در بررسی بافت و حجم و فرم بسیار موثر است.
معمولی ترین گرایش در نورپردازی از جهت بالا میباشد. زیرا در حالت طبیعی،نور خورشید از بالا به ما میتابد.
نور پردازی از پایین بیسانگر ترس و تهدید است.
در ضمن درخشش یکی از چند کیفیت مهم نور در عکاسی است.
درخشش،رنگ،جهت،تضاد،تداوم و سایه هم در کیفیت نور تاثیر میگذارند .
نورپردازی از جلو جزئیات را مشخص میکند اما بافت را به حداقل میرساند و فرم را دو بعدی میسازد.

ادامه مطلب . …

آموزش نورپردازی کوتاه short lighting

ماهیت نور

نور اساس دیدن و تولید تصویر است. خود کلمه فوتوگرافی(عکاسی) به معنای “نقاشی با نور” است.
حتما آنقدر با نور آشنایی داریم که وجود آن را مسلم بدانیم.
نور چیزی است که چشمان شما بدان حساس است ،همان گونه که گوش های شما به شنیدن و زبان شما به چشیدن.

نور موجب میشود جهان از طریق چشمان ما دیده شود.
با استفاده گزینشی از نور میتوانید بعضی از جوانب انتخاب شده ی موضوع را جلوی دوربین در روشنایی نگه داریدو بعضی دیگر را در تاریکی.
اطلاعات بصری به صورت نور تنظیم شده از طریق لنز دوربین به ماده ی عکاسی انتقال میابند،و نوری که نتیجه نهایی،(عکس)،انعکاس میابد،موجب دیدن و ادراک آن میگردد.

ادامه مطلب

نور چیست

ساخت تیزر تبلیغاتی
ساخت تیزر تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از هود
عکاسی صنعتی
عکاسی تبلیغاتی از کابینت آشپزخانه
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی تبلیغاتی از مبلمان
عکاسی از مبلمان