مقالات

دیافراگم و اعداد اف

دیافراگم و اعداد اف

دیافراگم و اعداد اف
در اغلب لنزهای عکاسی مابين عناصر پشت و جلو شاهد روزنهای مدور با دیافراگم هستیم معمولا تعدادی تیغه سیاه فلزی که یکدیگر را می پوشانند روزنه قابل تنظیمی تشکیل می دهند که روزنه عنبیهای خوانده شده و امکان تغییر یکنواخت اندازه آن از بازترین یعنی معادل قطر لنزتا ایسته ترین یعنی فقط قسمت مرکزی لنز میسر است. این دریچه به وسيله حلقه یا اهرمی کهن اجدار خارجی استوانه لنز قرار گرفته تنظیم می شود. در دوربینهای تک لنز انعکاسی با چرخاندن حلقه دیافراگم لنز تغییر اندازه آن دیده نمی شود، مگر آن که لنز از بدنه دوربین جدا گردد (بخش دیافراگم، فصل ۴). در این دوربین ها معمولا دیافراگم تا لحظه نوردهی کاملا باز می ماند، آن زمان تا حد تنظیم شده بسته می شود (تصویر ۶-۳). احتمال دارد یک دکمه پیش نمایش بر بدنه دوربین با لنز وجود داشته باشد که دیافراگم را تا حد تنظیم شده ببندد و اثر حاصل از آن گشادگی دیافراگم دیده شود.
یک سری تنظیمات دیافراگم متناسب که با صدای کلیک نیز حس می شوند بر روی مقیاسی عددی به نام اعداد دیافراگم ( اف نامبرز) قرار دارند. توجه کنید هرچه دیافراگم متناسب کوچک تر شود عدد اف بزرگتر می شود. اعداد دیافراگم معمولا بدین صورت هستند:

اف    ۱٫۴         ۲         ۲٫۸       ۴       ۵٫۶       ۸       ۱۱         ۱۶         ۲۲

اعداد دیافراگم بر مبنای یک توافق بین المللی و متناسب با روشنایی تصویر تنظیم شده اند. در توالي فوق، اف۱٫۴٫ بازترین دیافراگم است، امکان عبور حداکثر نور را برای کسب تصویری روشن می دهد. اف۲۲٫ کوچکترین است، فقط اجازه عبور مقدار کمی از نور را می دهد، امکان کسب عمق میدان بالاتری را فراهم ساخته و برای روزهای بسیار روشن کاملا مفید است. توجه داشته باشید که مقیاس دیافراگم فراتر از مثال بالاست و دیافراگم های بازتر از اف/۱٫۴ و بسته تر از اف/ ۲۲ در بسیاری از لنزها موجود است.
تغییر به یک عدد دیافراگم بالاتر نور ردشده از میان لنز را نصف می کند، و از آنجا که دیافراگم در مرکز لنز قرار دارد کل تصویر را یکنواخت تیره یا روشن می کند.

تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزر تبلیغاتی از کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی کیس کامپیوتر
تیزر تبلیغاتی اجاق گاز

بیشتر بخوانید

کنتراست
کنتراست
نور چیست
نور چیست
سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی
سایه ها در عکاسی
رنگ در نور
رنگ در نور

نمونه کارها

عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمای ساختمان
عکاسی از نمایشگاه
عکاسی از غرفه نمایشگاهی
عکاسی تبلیغاتی از دارو
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از پیچ و مهره
عکاسی صنعتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *