مقالات آموزشی

مقالات آموزشی در زمینه عکاسی و نورپردازی

همان طور که اشاره شد، لوازم نورپردازی به دو نوع تقسیم می شوند – لامپ های تنگستن، و فلاش.

چراغ های تنگستن امکان ملاحظه دقیق چگونگی تأثیر نور بر نمود موضوع را فراهم می آورند. فلاش (فلاش خودکار یا فلاش استودیویی) فاقد گرما و روشنایی زننده لامپ تنگستن است، و نور خروجی بسیار زیادی برای لحظه ای کوتاه می دهد.

این امر اجازه کار با دوربین روی دست را داده، و امکان ارائه تصویری بدون محوشدگی را از موضوع متحرک می دهد. همچنین رنگ فلاش هماهنگ با نور روز است.

اغلب فلاش های استودیویی دارای یک لامپ مدل تنگستن داخلی هستند که به پیش نمایی چگونگی نمود نورپردازی هنگام روشن شدن فلاش کمک می کنند.

ادامه مطلب….

شدت نور (روشنایی) مستقل از کنتراست، یکنواختی، و بقيه است. لازم به ذکر است که چشم انسان اغلب مواقع در نور بسیار شدید و یا نور بسیار کم دچار اشتباه می شود.

تنظیمات نوردهی، همراه با حساسیت فیلم یا سی سی دی، روشنایی تصویر را کنترل می کنند. با استفاده از یک دوربین نوردهی خودکار میزان نور به صورت غیر مستقیم بر عمق میدان و ایجاد حرکت محو (بلر) مؤثر است – مثلا، روشنایی زیاد و فیلم سریع (حساسیت بالا) به سمت دیافراگم بسته و سرعت شاتر سریع هدایت می شود.

احتمالا در شرایط کم نور نیازمند زمان نوردهی طولانی هستید که همین در فیلم رنگی غالبا رنگ های تحریق شده می دهد.

ادامه مطلب ….

بهترین روش برای تعریف کیفیت منبع نور از طریق نوع سایه ای ست که از موضوع می افکند ممکن است سایه تند (هارد) و مشخص، یا نرم (سافت) و تدریجی باشد، یا چیزی بین این دو کیفیت نورپردازی وابسته به اندازه منبع متناسب با فاصله آن از موضوع است. تندترین نور با استفاده مستقیم از کوچکترین و موضعی ترین منبع نور ایجاد می شود، همچون یک نورافکن موضعی (اسپات) یا یک پرتوافکن حبابی، یک فلاش خودکار کوچک، یک چراغ قوه، نور مستقیم خورشید یا ماه یا منبع نوری هماهنگ آنها. (خورشید و ماه به لحاظ اندازه بسیار بزرگ هستند، اما به دلیل فاصله بسیار زیاد شان به صورت یک منبع نسبتا کوچک و متراکم در آسمان در می آیند. تمام این منابع نور به لحاظ شدت و رنگ بسیار متفاوت اند، ولی اگر مستقیم استفاده شوند همه آنها سایه هایی با حواشی تیز می سازند 
نرم ترین نور از یک منبع بزرگ و پوشش دار ایجاد می شود. این نور می تواند آسمان تمام ابری یا یک پنجره یخ زده باشد. می تواند یک لامپ یا فلاش باشد با یک منعکس کننده مات سفید با قطر زیاد، یا یک ردیف لامپ لوله ای فلوئورسنت. هر منبع نور تندی با قرار گرفتن یک ورق بزرگ از جنس ماده پخش کننده، مانند کاغذ کالک، بین آن منبع و موضوع یک نور نرم ارائه میدهد. هرچه پخش کننده بزرگتر و نزدیک تر به موضوع باشد نور نرم تری ایجاد می شود. همچنین می توان یک منبع تند را مستقیما به یک منعکس کننده مات مثل یک چتر مخطط سفید، مقوا، سقف یا یک دیوار نزدیک تاباند، و صرفا از نور منعکس شده از آن برای روشنایی موضوع استفاده کرد.

ادامه مطلب…

مشخصات اصلی نور

لنزها می توانند ابعاد متنوعی از صحنه روبروی شان را از یک دید بسیار باز تا کاملا باریک را ثبت نمایند، میدان دید طبیعی چشم انسان تقریبا ۴۵ درجه را پوشش می دهد بنابراین لنز دوربینی که این زاویه را پوشش دهد نرمال با استاندارد شناخته می شود. این تقریبا معادل قطر قطع تصویر دوربین است. به عبارت دیگر:

ادامه مطلب…

فاصله کانونی و زاویه دید لنز

هدف اصلی در طراحی و ساخت تجهیزات عکاسی تولید لنزهایی است که عیوب نوری (معروف به انحرافات)را به حداقل رساند در حالی که قدرت تفکیک جزئیات و روشنایی تصویر را افزایش دهد. برای دستیابی به این منظور سازندگان تجهیزات عکاسی طيف خاصی از شیشه های نوری را مورد استفاده قرار میدهند، هریک با خصوصیات انکسارو پخش نور متفاوت. لذا لنز عکاسی دارای ساختار پیچیده ای است، شامل یک سری از عناصر با اشکال متفاوت ساخته شده از شیشه های مختلف جهت خنثی سازی انحرافات. درواقع، لنزی با فاصله کانونی نرمال دوربین معمولا بین ۵ تا ۸ عنصر دارد

ادامه مطلب…

عناصر تشکیل دهنده لنز دوربین

نور در تمام جهات از یک منبع نور کوچک یا متمرکز تشعشع میابد و در خط مستقیم به طرف خارج حرکت میکند.
یک منبع نور کوچک مانند یک لامپ حبابی ساده یا یک شمع ، نوری نسبتا تند با سایه های غلیظ دارای حواشی تیز ایجاد میکند.
خورشید (یا در واقع ماه) در یک آسمان صاف اثری مشابه دارد،زیرا فاصله زیادش آن را منبع نور کوچکی به حساب می آورد.
فلاش های کوچک یا چراغ قوه ها هم اثری مشابه ایجاد میکنند.

ادامه مطلب

سایه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

نرم ترین نور ها نیز با استفاده از یک منبع بزرگ و پوشش دار انجام میشوند،مثل آسمان ابری،هرچقدر اندازه دیفیوز(پخش کننده) بزرگتر و نزدیکتر به موضوع باشدنور نرم تری ایجاد خواهد شد.
هر منبع نور تند با گرفتن یک ورق بزرگ از ماده پخش کننده مانند کاغذ کالک بین آن منبع نور و موضوع یک نور نرم را ارائه میدهد
جهت منبع نور مشخص کننده این است که نور و سایه موضوع کجا می افتند،افتادن نور و سایه در بررسی بافت و حجم و فرم بسیار موثر است.
معمولی ترین گرایش در نورپردازی از جهت بالا میباشد. زیرا در حالت طبیعی،نور خورشید از بالا به ما میتابد.
نور پردازی از پایین بیسانگر ترس و تهدید است.
در ضمن درخشش یکی از چند کیفیت مهم نور در عکاسی است.
درخشش،رنگ،جهت،تضاد،تداوم و سایه هم در کیفیت نور تاثیر میگذارند .
نورپردازی از جلو جزئیات را مشخص میکند اما بافت را به حداقل میرساند و فرم را دو بعدی میسازد.

ادامه مطلب . …

آموزش نورپردازی کوتاه short lighting

ماهیت نور

نور اساس دیدن و تولید تصویر است. خود کلمه فوتوگرافی(عکاسی) به معنای “نقاشی با نور” است.
حتما آنقدر با نور آشنایی داریم که وجود آن را مسلم بدانیم.
نور چیزی است که چشمان شما بدان حساس است ،همان گونه که گوش های شما به شنیدن و زبان شما به چشیدن.

نور موجب میشود جهان از طریق چشمان ما دیده شود.
با استفاده گزینشی از نور میتوانید بعضی از جوانب انتخاب شده ی موضوع را جلوی دوربین در روشنایی نگه داریدو بعضی دیگر را در تاریکی.
اطلاعات بصری به صورت نور تنظیم شده از طریق لنز دوربین به ماده ی عکاسی انتقال میابند،و نوری که نتیجه نهایی،(عکس)،انعکاس میابد،موجب دیدن و ادراک آن میگردد.

ادامه مطلب

نور چیست

ساخت تیزر تبلیغاتی
ساخت تیزر تبلیغاتی
عکاسی صنعتی از هود
عکاسی صنعتی
عکاسی تبلیغاتی از کابینت آشپزخانه
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی تبلیغاتی از مبلمان
عکاسی از مبلمان